fredag 5 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Djäkne Startup Studio går in i Malmöföretag

Djäkne Startup Studio blir delägare i Malmöbolaget Ample. Bolagets digitala verktyg PrestoDaycare syftar till att förenkla och effektivisera vardagen för förskole- och fritidspersonal.

Enligt Ample används verktyget i dag av närmare tusen pedagoger i Sverige, plus testanvändare.

– Nu siktar vi på att expandera rejält i Sverige och även etablera oss i fler länder. Det kräver mer finansiella och tekniska resurser så att vi snabbare kan anpassa oss till marknadens krav, säger Richard Jones.

Han är delägare till Ample som grundades 2013 och sedan har vuxit bit för bit trots att ingen av de tre grundarna har jobbat heltid med det.

När barnen anländer på morgonen checkas de in via PrestoDaycare, som sedan används hela dagen. All information som annars skrivs i pärmar och på postit-lappar kan med mobiltelefon läggas in i den molnbaserade tjänsten, i syfte att underlätta uppföljning. Det kan handla om allt från pedagogiska framsteg till matpreferenser. Även sådant som scheman och vikarieplanering hanteras via verktyget.

Informationen kan delas med målsmännen, som har tillgång till en del av informationen via en mobilapp, och kan också kopplas mot målen i förskolans läroplan.

– Ett enkelt exempel: Stina pussar Kalle. Den händelsen skulle kunna ligga inom ramen för läroplanens målstyrning, till exempel att barnen visar empati. Då kan man tagga händelsen för uppföljning eller utvärdering. Dessutom kanske man vill dela med sig av händelsen till föräldrarna med en bild eller ett videoklipp, säger Richard Jones.

Djäkne Startup Studios kommer att delta i utvecklingsarbetet i utbyte mot en större minoritetspost.

Bland portföljbolagen till Malmöbaserade Djäkne Startup Studios finns sedan tidigare YouCruit och United Robots. I vintras sålde bolaget av andelarna i HittaHem till Bonnier.

Elin Andersson Rosenstock

Djäkne Startup Studio blir delägare i Malmöbolaget Ample. Bolagets digitala verktyg PrestoDaycare syftar till att förenkla och effektivisera vardagen för […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Dugs vd: ”Vi har inte dolt någonting”

    Nasdaqs hot att avnotera Dug Foodtech från First North kan vara en ”spill over-effekt” från händelser i andra bolag. Det säger vd Helene Nielsen när hon för första gången kommenterar situationen och menar att bolaget inte undanhållit något.

  • SLP trycker på gasen

    Det Erik Selin-dominerade fastighetsbolaget SLP gasar på med en riktad nyemission på 800 Mkr, bara några dagar efter ett miljardförvärv. – De nya pengarna ska gå till fler förvärv, säger vd Filip Persson.

  • Cloetta tar över Saabs kontor

    Det blir choklad istället för vapen när Cloetta tar över Saabs lokaler i ”Werket” nästa år. Det innebär att konfektyrföretaget flyttar sitt största skandinaviska kontor från centrala Malmö till Dockan.


  • Storbolagen har långt kvar med AI

    Varken Alfa Laval eller Ikea når ännu sina kunder med något som producerats med hjälp av AI. Eller i alla fall bara indirekt och en extremt liten del. Det framgick vid en frukost på torsdagen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.

  • Vd-byte på Lime

    Det vankas vd-byte på Lime Technologies när Nils Olsson slutar efter nästan 20 år i bolaget. — Det är helt odramatiskt, säger Nils Olsson till Rapidus.

  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit. 

  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • Extraliv för Youcruit

    De tog in mer än 100 Mkr, men för lite mer än ett år sedan försattes Youcruit i konkurs och en anonym minoritetsägare köpte konkursboet. Rapidus kan idag avslöja vem det är som i dag driver vidare verksamheten – på andra sidan Atlanten.

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.