måndag 17 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Glactone Pharma tar in tre miljoner – bäddar för storemission

Ägarna bakom läkemedelsbolaget Glactone Pharma investerar ytterligare tre miljoner kronor i företaget, med syfte att påskynda valet av en kandidatsubstans inriktad på immunonkologi och prostatacancer. Samtidigt pågår diskussioner om en större kapitalresning från externa finansiärer.

Jan Törnell– Vi fyllde emissionen och är väldigt nöjda med resultatet, men det är en mindre bryggemission som vi har gjort nu. Vi ska ta in mer pengar från andra investerare, säger Glactone Pharmas styrelseordförande Jan Törnell till Rapidus.

Glactone Pharma baseras på forskning från Lunds universitet, där professor Olov Sterners forskningsgrupp visat att syntetiska versioner av ämnen från en svamp kan blockera det kroppsegna proteinet STAT3, som fungerar hämmande för immunförsvaret och ökar läkemedelsresistens. Genom att blockera STAT3 kan bland annat cancerbehandling fungera bättre.

Forskningen befinner sig fortfarande i preklinisk fas, och nu pågår optimeringar av en serie nya syntetiska molekyler för att slutligen kora fram en kandidat att gå vidare med.

– Vi har kommit betydligt närmare nu och utvecklat mer potenta och selektiva substanser. Vi har bra leads inom vår kemi, men vi är inte nöjda än, säger Jan Törnell, som tror att fas I-studier kan inledas om ett och ett halvt år.

Emissionen blir den andra under det senaste tolv månaderna, totalt har bolaget tillförts cirka 18 miljoner kronor. Helsingborgsbaserade Puls, som grundade företaget 2012 tillsammans med uppfinnarna, är även efter denna emission huvudägare i bolaget. Bland övriga ägare finns Olov Sterner, Länsförsäkringar och flera privatpersoner. I december fick Glactone Pharma även ett tillskott i kassan från Vinnova på knappt en halv miljon.

Hanna Sigeman

Ägarna bakom läkemedelsbolaget Glactone Pharma investerar ytterligare tre miljoner kronor i företaget, med syfte att påskynda valet av en kandidatsubstans […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.