fredag 11 april 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

IT-konsultbolag knoppar av spelutveckling

Skånska EC Solutions har startat ett nytt dotterbolag inom spelutveckling. Nybildade Odd Comet Games är tänkt att bidra till IT-konsultbolagets återhämtning efter Sony Mobiles varsel i våras, då en fjärdedel av EC Solutions konsultstyrka blev av med uppdragen.

Oscar Lindahl– Vi tror att det här kan ge oss ett extra ben att stå på som inte innebär en ständig jakt på debiterbara timmar med ett pressat arvode, säger vd Oscar Lindahl.

EC Solutions har kontor i Helsingborg och på Ideon i Lund och sysslar med konsultverksamhet inom främst inbyggda system och Internet of Things. Bland kunderna syns Mobill, Assa Abloy, Tetra Pak och Neat Electronics. Sony Mobile var en av EC Solutions största kunder innan vårens nedskärningar, då fem konsulter blev av med uppdragen. I dag har bolaget 15 anställda och hoppas på att anställa mellan fem och tio personer i år. I fjol omsatte EC Solutions 14 miljoner kronor med ett rörelseresultat på runt en kvarts miljon.

Avknoppningen Odd Comet Games har utvecklats under ett halvårs tid och två av EC Solutions konsulter arbetar sedan början av september enbart med spelbolaget. En av dessa är Jonathan Stahl, som tidigare arbetat som konsult på Zaplox och Blackberry, samt även utvecklat egna spelet Blue Saga.

Idén bakom Castle Chaos, som är Odd Comet Games första spel, är att utveckla ett enkelt spel där användaren får rösta på vilka features som ska läggas till. Än så länge kan spelet enbart spelas på dator, versioner för Xbox och AppleTV kan tillkomma.

Emily Binks

Skånska EC Solutions har startat ett nytt dotterbolag inom spelutveckling. Nybildade Odd Comet Games är tänkt att bidra till IT-konsultbolagets […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Vägen till 750 Mkr på fem år

    Liza Tchapanova vill förändra arbetet med försöksdjur i grunden. Bättre förhållanden för djuren och en effektivare process i labbet, är effekter av bolaget Trackpaw Scientifics system.


  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.

  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.

  • Wallenberg går in i 34-bolag

    Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.

  • Additude-grundaren bygger nytt IT-bolag

    Additude-grundaren Jim Roslund är tillbaka i IT-branschen. Med en grupp tidigare Tretton37-medarbetare och deras uppdrag som grund drar han igång ett nytt IT-konsultbolag. Och gissa vad bolaget heter.

  • Säkra kommentarsfält – en lönsam historia?

    Ifrågasätt Media vill återuppliva kommentarsfunktioner på nätet och göra dem trollfria. Nu öppnas en investeringsrunda som ska räcka till svarta siffror.

  • Alteri Care satsar globalt

    Efter satsningen på internationell expansion närmar sig vårdtechbolaget lönsamhet – och ska revolutionera sjukvården i Zimbabwe.

  • Hon tar över rodret på Softhouse

    I fjol tog Stina Åkesson plats i vd-stolen på teknikbolaget Ourliving. Nu kliver hon även in i en vd-roll på ägarbolaget Softhouse. Här berättar den förre AF-borgbossen om ett turbulent fjolår.

  • Eletives sämsta år – 40 procent upp

    Det snabbväxande Malmöbolaget Eletive gjorde sitt hittills sämsta år i fjol. Och då var tillväxten ändå 40 procent. — I år kommer vi att passera 100 miljoner i ARR, säger vd Marcus Wennmo.