tisdag 1 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Ett knallhårt besked – men troligen inte det sista

Kristian analys2Kort sagt: Dagens varsel från Sony Mobile är ett av de största någonsin i Skåne. Ändå måste det ses som en av alla händelser på en lång tidslinje med Ericssons och Sonys mobilutveckling i Lund. Beskedet att 1.000 tjänster ska bort är en veritabel käftsmäll, men utgör tyvärr inte någon vändpunkt. Den skumpiga resan kommer fortsätta, och det är ännu oklart var den slutar.

Av Kristian Svensson, chefredaktör

Måndagens varsel av 1.000 anställda och konsulter vid Sony Mobile i Lund är en av årets stora näringslivsnyheter i Skåne. Att antalet blev så högt måste ses som överraskande, utom möjligen hos de allra största pessimisterna.

Beskedet innebär att FoU-enheten i Lund närmast halveras, och definitivt får bära mer än sin proportionella andel av bolagets 30-procentiga sparkrav.

Alla blickar vilar nu på Lund och vad som komma skall i form av initiativ för att rädda situationen. Men egentligen är neddragningen bara en i raden av dramatiska händelser i mobilklustret senaste åren.

2008 då ekonomin var stekhet och smartphone-racet precis hade börjat jobbade närmare 4.000 personer vid dåvarande Sony Ericsson i Lund. Sedan dess har vi sett en successiv nedmontering av verksamheten, till dagens 2.200 medarbetare som nu alltså ser ut att bli endast 1.200 om något års tid.

Tyvärr är en fullständig avveckling på sikt inte längre någon orimlig tanke.

Sony har stora problem att få mobilaffärerna på fötter. Innevarande räkenskapsår väntas sluta med en förlust på motsvarande 15 miljarder kronor. Inklusive bekymren i TV-divisionen medför detta att koncernen för första gången sedan noteringen på Tokyobörsen 1958 inte kan lämna någon utdelning.

Räkna med missnöjda aktieägare.

Prognosen för mobilsegmentet innebär sjunkande omsättning till cirka 70 miljarder kronor år 2018, med en operativ marginal på 3-5 procent. De klassiska telefonerna har kommit att minska i betydelse för Sony och det talas istället om smartwear och internet of things.

Just Lund, idag inriktat på mjukvaruutveckling, är navet för satsningen på smartwear, men det är ärligt talat svårt att se hur Sony Mobile ska kunna vända trenden på kort tid. Det brukar sällan gå att spara sig till framgång.

Här i Skåne pratar vi mycket om kulturskillnader mellan Japan och Sverige, samt betydelsen av att de tunga besluten fattas långt bort. Det är inte alls oviktiga faktorer, men så länge verksamheten gör förlust efter förlust finns det ingen företagsledning i världen som är beredd att bara fortsätta pumpa in pengar.

Det har därför senaste månaderna spekulerats i om Sony är på väg att knoppa av mobilverksamheten. Experterna är oeniga om huruvida det möjligt eller inte.

Är Sony-chefen Kazuo Hirais uttalande i Wall Street Journal om att han överväger en utförsäljning bara en testballong för att pejla om det finns något intresse på marknaden? Eller är nedskärningen vi ser idag en del i arbetet med att piska rörelsen i form för en affär?

Kanske vore en ny ägare det bästa som kunde hända filialen i Lund. En eventuell köpare lär inte slå till om det inte finns någon bra plan. Men grundfrågan förblir vad Sony egentligen har att sälja av.

Varumärket vill de förmodligen inte bli av med. Tillverkningslinjerna i Kina kan inte vara av något större värde för en spekulant. Kvar finns spetskunskapen om den mobila tekniken, där Lund historiskt sett varit en av de stora utvecklingssajterna.

Själv tror jag att just denna del inte är något Sony vill släppa. Företagets kameror, spelkonsoler, ja det mesta i elektroniksegmentet skulle på sikt kunna använda den trådlösa tekniken.

Dessutom kan storleken på dagens varsel tolkas om ett tecken på att koncernen tänker långsiktigt. Att man är beredd att försöka ännu en gång, att gå från blodbadet på mobilmarknaden till att bli en drivande faktor i utvecklingen av internet of things.

Men det väntar en skumpig resa även framöver. Ingenting pekar nämligen på att dagens varsel skulle vara det sista dramatiska beskedet vi får från Sony Mobile.


Dagens besked från Sony Mobile i Lund handlar om en ny organisation som ska sjösättas den 1 april. Tanken är att bli mer ”snabbrörlig och operationellt effektiv”. Målet: vara ett lönsamt företag senast 2017.
Facket väntar sig att först mot slutet av 2015 ha svart på vitt vilka som får lämna sina jobb. Vd i Lund är Bengt-Arne Molin.

Kort sagt: Dagens varsel från Sony Mobile är ett av de största någonsin i Skåne. Ändå måste det ses som […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Qvickly startar om med ny vd – igen

    Turbulensen i betaljätten Klarna har öppnat upp för mindre aktörer. Malmöbaserade Qvickly är en av dessa. – Vi har tagit en del business inom e-handel det senaste halvåret, säger nytillträdde vd:n Malin Jonsson Skogman. 

  • Avionero skänker tio procent – vill att resejättarna gör samma sak

    Efter nedmonteringen av USAID utmanar Avionero resebranschen att donera mer till välgörenhet. — Marginalerna i branschen är så pass bra, säger vd Lars Kristensson.

  • Techprofil går in i Ifrågasätt

    Lunda-startupen Ifrågasätt Media får i samband med en kapitalrunda in välkända namn i ägarskaran, en Saas-veteran och ett kvinnligt nätverk. – Vi får in en ägare som vet hur man skalar upp, säger vd Gustav Hjärne.

  • ”Innan du anställer – kolla först om AI kan göra jobbet”

    På Malmöföretaget Getaccept har vd Samir Smajic satt upp tydliga riktlinjer för att öka AI-användningen. Han vill se fler chefer göra likadant.

  • Hologrambolaget vill ha 50 Mkr

    Teknologibolaget Realfiction Holding vill göra en företrädesemission på 50 miljoner kronor före kostnader. Pengarna ska användas till låneavbetalningar och till kommersiella aktiviteter kring bolagets 3D-hologram. 

  • Crunchfish: ”Vi har haft fel approach”

    Malmöbaserade Crunchfish aktie har gått upp med 100 procent sedan i fredags. Bolaget lade nyligen ner ett av två affärsområden och släppte en positiv patentnyhet. Men vd Joachim Samuelsson menar att något helt annat driver kursen.

  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • Beammwave – risk vänds från ned till upp

    Mobilteknikbolaget Beammwaves aktiekurs har lyft ordentligt den senaste tiden efter att intresset för bolagets teknologi ökat. Nu handlar det ”bara” […]