tisdag 7 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

De vill sälja kandidater med sociala medier

Helsingborgsbaserade Panda Profile vill förbättra rekryteringsprocessen mellan arbetssökande och arbetsgivare. Det nystartade företaget har utvecklat en webbapplikation som samlar information från den sökandes sociala medier och skapar en profil som direkt blir tillgänglig för arbetsgivaren.

Marcus Holmén, en av grundarna, har även tidigare arbetat inom rekryteringsbranschen.

– Många av rekryteringssystemen idag är trubbiga, det tar lång tid att söka jobb. Väldigt få av arbetsgivarna läser det personliga brevet, och i slutskedet kollar många upp den sökande på sociala medier. Då tittar vi på vad som kan göras för att putta processen framåt i framtiden, vi har medier som vi uppdaterar ofta och som är en mer sann bild än det vi skriver i det personliga brevet, säger Marcus Holmén till Rapidus.

Bolaget startades sent ifjol och de två grundarna, Marcus Holmén och Hampus Waldermarson, beräknar en omsättning på mellan en och två miljoner det första verksamhetsåret.

Waldermarson var vd på Mindpark i Helsingborg mellan 2012 och 2014 och Holmén har flera års erfarenhet av rekrytering från bland annat Draftit.

Hittills har bolaget finansierats av de båda grundarna. Utvecklingen av tjänsten har legat hos Helsingborgsbolaget Devv It.

Emily Binks

Helsingborgsbaserade Panda Profile vill förbättra rekryteringsprocessen mellan arbetssökande och arbetsgivare. Det nystartade företaget har utvecklat en webbapplikation som samlar information […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår


  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • Extraliv för Youcruit

    De tog in mer än 100 Mkr, men för lite mer än ett år sedan försattes Youcruit i konkurs och en anonym minoritetsägare köpte konkursboet. Rapidus kan idag avslöja vem det är som i dag driver vidare verksamheten – på andra sidan Atlanten.

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.

  • Glädjeskutt för Precise-aktien

    Precise Biometrics fick se aktiekursen studsa upp 20 procent på måndagsförmiddagen. Det skedde efter att bolaget gått ut med ett nytt partnerskap med den amerikanska säkerhetsjätten Avigilon.

  • På nya jobb i näringslivet 

    Skånska bolag möblerar om i toppen. Bland annat har mjukvarujätten Netset fått en ny vd. Rapidus sammanfattar de senaste rekryteringsnyheterna i det skånska näringslivet. 

  • Brödernas affärsidé: hemsidor för funktionsnedsatta

    Bröderna bakom telefonitjänsten T-meeting vill göra hemsidor tillgängliga för alla. Med det nystartade bolaget Easeaccess24 lanserar de en lösning för EU:s tillgänglighetskrav.

  • Chefsrekrytering i Malmös byråvärld

    En övergång från idrottsrörelsen till byråvärlden. En chefsvärvning mellan grannkommunerna i nordöst. Här är de senaste jobbnyheterna i Skånes näringsliv. […]

  • Första året med vinst för Pinmeto

    Saas-bolaget Pinmeto visade 2024 för första gången vinst på sista raden. Nu satsar på bolaget på att utvidga med nya geografiska marknader och samtidigt växa i Malmö.

  • Vd-byte i fastighetsjätten

    Efter mer än ett decennium lämnar Unni Sollbe Stena Fastigheter Malmö. I Ängelholm ska en ny finanschef göra Koenigsegg börsfähigt. Här är de viktigaste jobbnyheterna i Skånes näringsliv under veckan som gått.