måndag 14 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Hologrambolaget vill ha 50 Mkr

|  
|  

Teknologibolaget Realfiction Holding vill göra en företrädesemission på 50 miljoner kronor före kostnader. Pengarna ska användas till låneavbetalningar och till kommersiella aktiviteter kring bolagets 3D-hologram. 

Realfiction är ett danskt bolag noterat på den svenska börsen. Bolaget har utvecklat en teknologi för 3D-hologram som inte kräver glasögon för att uppnå effekt hos användaren. Den så kallade DPT-teknologin (Directional Pixel Technology) har gjorts kompatibel med bildskärmsformaten LCD, OLED och MicroLED.

Nu har Realfiction beslutat att ta in 49,9 miljoner kronor genom en företrädesemission av units. Kostnaderna väntas bli 9 Mkr, motsvarande 18 procent av emissionsbeloppet. Emissionen är säkrad till 60,1 procent genom garantiåtaganden från ej namngivna externa investerare om 30 Mkr.

34,9 Mkr ska användas till kommersiella aktiviteter relaterade till DPT. Det handlar bland annat om att avancera partnerskapsbaserade projekt framåt och att eftersträva licensavtal med industriella kunder. Resterande 6 Mkr ska gå till amortering och räntebetalning på ett lån bolaget tog upp från Fenja Capital i februari i fjol.

Clas Dyrholm.

”Med stark kommersiell dragkraft för vår DPT-teknik inom displayindustrin tror vi att vi är nära en kommersiell vändpunkt för DPT. Denna finansieringsrunda och förväntade försäljningsintäkter ger oss goda möjligheter att nå break-even inom de närmaste 18 till 24 månaderna. Därefter siktar vi på att skala upp marknaden avsevärt, vilket skulle göra det möjligt för oss att bli ett mycket lönsamt företag tack vare vår IP-drivna affärsmodell”, kommenterar Realfictions vd Clas Dyrholm.

Framåt är planen är att licensiera ut DPT med en affärsmodell baserad på Realfictions immaterialrätt. I slutet av förra året fick bolaget en första kommersiell DPT-order av pilotkaraktär på 7,4 Mkr. 

Under måndagen har Realfictions aktie dalat på börsen, på förmiddagen var den ner nära 10 procent. Bolaget är noterat på First North Stockholm och har i skrivande stund ett börsvärde på cirka 160 Mkr. 

Martin Linderoth 

Teknologibolaget Realfiction Holding vill göra en företrädesemission på 50 miljoner kronor före kostnader. Pengarna ska användas till låneavbetalningar och till kommersiella aktiviteter kring bolagets 3D-hologram. 


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Najell växer med ambitiösa mål

    Det är skillnad på att vara nöjd och att uppfylla mål. Även om det är en bit kvar till målen är en omsättningsökning på 70 procent inte fy skam. Det säger Niklas Najafi Kristensen, grundare och vd för babyproduktföretaget Najell i Lund.

  • Inwido – fönstret ännu bara på glänt

    Fönster- och dörrtillverkaren Inwido har minst sagt ambitiösa tillväxtmål. På mindre än fem år ska bolaget dubbla omsättningen till 20 miljarder kronor. Inte alls omöjligt om man frågar bolagets tävlingsinriktade vd Fredrik Meuller, trots en medioker kvartalsrapport som kom på måndagen.

  • Hänt i vecka 28

    En stjärnspäckad läkemedels-startup får in kapital. Ett annat life-science-bolagt ska avnoteras från börsen. Och nu har kvartalsrapporterna börjat trilla in. Rapidus redogör för de viktigaste skånska affärsnyheterna från veckan som gick.


  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Zaplox tappar vd:n: “Det är ett hårt slag”

    Lundabolaget Zaplox vd Tess Mattisson har sagt upp sig. Nu söker bolaget en ”liknande profil” som hennes ersättare. Det här ska Tess Mattisson göra istället.

  • Precise tar in M&A-kompetens

    Precise Biometrics i Lund föreslår en specialist på strategiska företagsaffärer till styrelsen. Vd Joakim Nydemark förnekar dock att det ligger en ny agenda bakom rekryteringen.

  • Nytt stödnätverk för elekronikföretag

    Opentech, tidigare med namnet Mobile Heights, i Lund går i spetsen för en ny stödsatsning för små och medelstora elektronikföretag. – Vi vill hjälpa dem ut internationellt, säger Opentechs vd Ola Svedin.

  • Precise ser ljuset

    Efter sju svåra år och åtta bedrövelser ser Lundabolaget Precise Biometrics ut att gå mot vinst och positivt kassaflöde. – Riktningen ser mycket bra ut, säger vd Joakim Nydemark.

  • Yubicos stickor säljer som smör

    Yubico, med medgrundaren Stina Ehrensvärd från Lund, ökade både försäljning och lönsamhet rejält i tredje kvartalet. Men vad hände med aktien?

  • Freedrum i konkurs

    Malmöbaserade Freedrum Studios ansökan om förlängd rekonstruktion gick inte igenom. Bolaget har försatts i konkurs. Det här händer nu.

  • Krympning kan bli stort för Alix Labs

    AI kräver superstarka processorer, men de ska också vara små. Alix Labs i Lund, med vd Jonas Sundqvist, har en maskin som krymper dem. Med global lansering i sikte har bolaget säkrat större delen av en nyemission på 165 Mkr.

  • Nystart för Sensative

    IoT-bolaget Sensative led svårt under pandemin. Men nu spänns bågen igen. Med tre nyemissioner bara i år och med en ny marknadsstrategi ska omsättningen fördubblas årligen och bolaget nå lönsamhet.