Alfa Lavals anläggning på Gunnesbo i Lund fördubblas till ytan efter den största utbyggnaden på nära ett halvt sekel. De nybyggda lokalerna stod klara i januari och nu pågår inflyttning.
Gångvägen ut till de två splitternya byggnaderna längst norrut på området är helt nylagd.
– Det har blivit så stort att det tar lite tid att ta sig runt till fots, säger Jens Richter, platschef för Alfa Laval i Lund.
Alfa Laval har funnits på Gunnesbo i Lund sedan 1978.
– Vi har gjort lite mindre tillbyggnader. Men det här är med marginal den största vi har gjort sedan dess. Det är verkligen en milstolpe.
Till de befintliga 35 000 kvadratmeterna produktionsyta läggs nu ytterligare 30 000 kvadratmeter. Marken som nybyggena ligger på köptes redan 1978, men har fram tills nyligen arrenderats ut till ett lantbruk.

– Jag måste säga att det har gått snabbt. En iskall dag i slutet av november 2023 hade vi första spadtaget och då fanns det ju bara åkrar här ute.
I mitten av januari var själva byggnadsarbetena färdiga. Nu pågår installationsarbeten av olika slag. Pallställ ska resas och maskiner ska installeras eller flyttas.
I det större av de två nybyggena, på 25 000 kvadratmeter, flyttar ett distributionscenter som i dag huserar i hyrda lokaler i Staffanstorp in. Flytten ska vara genomförd i mitten av maj.
– Men vi flyttar också verktygsfabriken dit. Vi har en egen tillverkning av verktyg för att forma plattorna som sitter i plattvärmeväxlarna som vi tillverkar här. Det är en väldigt unik kompetens.
Verktygstillverkningen får större utrymme i de nya lokalerna.
– Säljer vi fler värmeväxlare så behöver vi också ha mer verktyg. Deras yta blir dubbelt så stor i förhållande till vad de har idag, och de är redan igång.
Till den mindre byggnaden på 5 000 kvadratmeter flyttar montageverksamheten, även den från en befintlig byggnad på området. De båda interna rockaderna motiveras också av tillväxt, säger Jens Richter.
– Det ger utrymme på andra ställen här på sajten där vi i sin tur kan investera i nya maskiner.
“Framförallt ska det här skapa möjlighet för tillväxt.”
Jens Richter
Totalt, inklusive koncernens globala huvudkontor som ligger här, har Alfa Laval cirka 1 500 anställda på Gunnesbo.
– Totalt i de två nya byggnaderna kommer vi att ha ett hundratal personer. En del har naturligtvis flyttat från befintliga verksamheter, men framförallt ska det här skapa möjlighet för tillväxt. Efterhand fyller vi på med ny personal också.
Utöver huvudkontoret är Lund huvudsäte för en av Alfa Lavals tre divisioner, energi-divisionen, som enkelt uttryckt innehåller allt som har med värmeväxlare att göra. Fabriken i Lund är divisionens största produktionssajt.
– Det är ett kompetenscentrum när det gäller värmeväxlare, framförallt packningsförsedda värmeväxlare. Det är en viktig roll.
Är det betryggande att koncernen nu gör en stor satsning här?
– Ja, men sen måste vi ju förvalta den väl. Vi måste alltid stå på tårna och driva utveckling så att vi fortsätter ligga i framkant. Vi finns ju över hela världen. Vi har verksamhet i över hundra länder. Men det finns ju en tro på Lund som en plats både för kompetens och tillverkning, att det långsiktigt är ett ställe som vi vill växa på.

På de båda nya byggnadernas tak ligger solceller. Jens Richter säger att Alfa Laval därmed helt för eget bruk har en nästan lika stor solcellsanläggning som det lokala elbolaget Kraftringen.
Hur stor andel av er energi producerar ni själva?
– Det är en märkbar andel. Men vi är också en stor kund till Kraftringen.
Utöver solcellerna återvinns värme från produktionens kompressorer, som blir till uppvärmning och tappvarmvatten. All belysning har bytts ut till led-teknik. Från att tidigare ha gått rakt ner i avloppet återvinns nu vattnet från provtryckningen av plattvärmeväxlarna.
– Hela vår affär bygger ju på den gröna omställningen. Vi måste själva visa att vi leder och följer på samma gång i energiomställningen som krävs framåt.
Ola Nilsson