torsdag 18 september 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Upp och ned i rapportströmmen

Medan Precise Biometics inte infriade förväntningarna gick det desto bättre för Careium. Både Kjell Group och Eolus meddelar nya finansiella målsättningar. Här är dagens skånska kvartalsrapporter.

Precise Biometrics hade stora förväntningar på sig inför rapporten, som dock inte infriades. Aktien föll med 10 procent på torsdagmorgonen.

Omsättningen under fjärde kvartalet steg bara marginellt till 22 Mkr och rörelseresultatet är alltjämt negativt, minus 2,1 Mkr. ARR vid periodens slut var 19 Mkr, även det bara en marginell ökning jämfört med samma kvartal året innan. Trots detta är är vd Joakim Nydemark full av tillförsikt i sitt vd-ord:

”Vår tillväxtresa har bara börjat, och vi ser fortsatt god efterfrågan”, skriver han.

Careium

Bättre gick det för trygghetslarmföretaget Careium, en avknoppning från Doro som sattes på börsen 2022.

Försäljningen steg med 15 procent till 229 Mkr i fjärde kvartalet. Rörelseresultatet steg med 59 procent till 27 Mkr. Bägge ökningssiffrorna var bättre än på helåret vilket vittnar om ett bra fjärde kvartal.

”För 2025 förväntar vi oss att försäljning, lönsamhet och kassaflöde kommer att stiga jämfört med 2024”, skriver vd Christian Walén i rapporten.

Careiums aktier steg med 15 procent på torsdagen.

Doro

Careium är på god väg att springa om den före detta mamman Doro som tillverkar mobiltelefoner för äldre. Bolaget rapporterar en minskad kvartalsomsättning med 9 procent till 263 Mkr och ett rörelseresultat på 41 Mkr. Marginalen steg dock rejält med 6 procentenheter till 15 procent.

”Den minskade nettoomsättningen för kvartalet var till stor del resultatet av att stora kunder tog längre tid än väntat för att godkänna Leva, vårt nya sortiment av feature phones som följer miljödirektiven, vilket gjorde att leverans av lanseringslager kom senare än planerat”, skriver vd Julian Read.

Nederman

Industriluftrenaren Nederman ökade försäljningen med 8 procent 1,6 miljarder kronor under fjärde kvartalet. Röresleresultatet blev 157 Mkr vilket gav en marginal på 9,7 procent, en marginell minskning.

”Vi ser en fortsatt osäker makromiljö under de närmaste kvartalen. Det innebär att även om utvecklingen i våra divisioner är övervägande positiv kvarstår risken för att kunderna avvaktar med större investeringar”, skriver vd Sven Kristensson i rapporten.

Camurus

Camurus fortsätter sina framgångar med läkemedel mot opiatberoende. Det totala intäkterna ökade i kvartalet med 48 procent till 553 Mkr. Ett rörelseresultat som var negativt i fjärde kvartalet 2023 blev nu positivt med 166 Mkr.

Den finansiella utsikten för 2025 omfattar ökning av bolagets intäkter på 45 – 61 procent till mellan 2,7 och 3 miljarder kronor, primärt drivet av ökad försäljning av Buvidal och Brixadi. Resultatet före skatt väntas i intervallet 0,9 – 1,2 miljarder SEK”, skriver vd Fredrik Tiberg.

Camurus aktie steg med drygt 6 procent.

Eolus Vind

Det blåser medvind för det Malmöbaserade vindkraftsbolaget Eolus, som redovisar ett starkt fjärde kvartal. Omsättningen landade på 729 miljoner kronor, rörelseresultatet gick från 99 Mkr till 437 Mkr, och på sista raden blev periodens resultat 315 Mkr. Siffrorna beror främst på bolagets försäljning av prestigeprojektet Pome, en batterilagringsanläggning i Kalifornien.

“Fjärde kvartalet och helåret 2024 var Eolus näst bästa hittills, där en stor delbetalning från ett sol- och batteriprojekt i USA mer än kompenserade för en dämpad marknad i Europa. Med ytterligare en stor amerikansk försäljning redan säkrad, en stark pipeline med affärer att stänga och nya finansiella mål går vi med tillförsikt in i affärsplan 2025–2027”, kommenterar vd Per Witalisson.

De nya finansiella målen innebär bland annat att koncernens rörelseresultat ska uppgå till minst 1,4 miljarder kronor sammanlagt över perioden 2025–2027.

Kjell Group

Prylkedjan Kjell Groups rörelseresultat föll till 19,9 miljoner kronor det fjärde kvartalet, från 22,1 Mkr under motsvarande period föregående år. Omsättningen ökade något och landade på drygt 773 Mkr.

“När vi nu går in i 2025 gör vi det som ett mer effektivt företag, med en lägre kostnadsbas och stärkt operationell disciplin. Vi har även beslutat
att uppdatera våra finansiella mål.”, skriver vd och koncernchef Andreas Rylander i rapporten.

De nya målen innebär bland annat att tillväxten i nettoomsättning ska överstiga 5 procent och justerad EBITA-marginal ska ligga inom intervallet 6–8 procent.

Swedencare

Swedencare, en koncern inom hälsoprodukter till husdjur med huvudkontor i Malmö, ökade omsättningen med 5 procent till 661,3 miljoner kronor och är bolagets högsta omsättning hittills.

“Vår operationella EBITDA-marginal var 22 procent och uppgick till 145 miljoner kronor, även det bästa hittills. Jag är försiktigt optimistisk om att vi under kommande år ska leverera tvåsiffrig organisk tillväxt vilket även förväntas ge en förbättrad lönsamhet”, kommenterar koncernchef Håkan Lagerberg.

Martin Linderoth
Gunnar Wrede

Medan Precise Biometics inte infriade förväntningarna gick det desto bättre för Careium. Både Kjell Group och Eolus meddelar nya finansiella målsättningar. Här är dagens skånska kvartalsrapporter.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • “Arbetsmarknaden är nyckeln till allt”

    Det kvittar om du pratar om Skånes behov av infrastruktur eller energi. Dess påverkan på arbetsmarknaden är det som gör frågorna intressanta för politiker. Det sa Johan Eklund, ny vd för Sydsvenska Handelskammaren på Rapidus och Danske Banks nätverksträff.

  • Stor igenkänning i skånska utmaningar

    Infrastruktur, elpriser och arbetsmarknad. Efter att Johan Eklund berättat för Rapidus publik vilka frågor han prioriterar att driva mot den beslutsfattande politiken var samtalen bland deltagarna i full gång. 

  • ”Näringslivet måste kliva in”

    ,
    Kommuner överallt är rätt dåliga på att stimulera näringslivet. Men även företagen har blivit för passiva när det gäller gemensamma framtidssatsningar. Det säger Göran Hellström, företagsprofil i Helsingborg.

  • Pitchtävling på Minc

    På fredag blir det pitchtävling på Minc. Investerarnätverket Yeos Ventures, med affäsängeln Hjalmar Antonsson, bjuder in sex bolag och lovar 250 000 kronor till vinnaren.


  • “Arbetsmarknaden är nyckeln till allt”

    Det kvittar om du pratar om Skånes behov av infrastruktur eller energi. Dess påverkan på arbetsmarknaden är det som gör frågorna intressanta för politiker. Det sa Johan Eklund, ny vd för Sydsvenska Handelskammaren på Rapidus och Danske Banks nätverksträff.

  • Insynspersoner tankar aktier

    Den nytillträdda Kjell-toppen Sandra Gadd har under sommaren och hösten storshoppat aktier i prylkedjan. Även andra insynspersoner i skånska bolag har passat på att köpa aktier när kurserna har dalat. Det visar Rapidus koll.

  • Nytt huvud rullar i Careium

    Careiums vd Christian Walén lämnar med omedelbar verkan. Beskedet kom igår kväll, mindre än tre månader efter att trygghetslarmsbolaget sparkat sin styrelseordförande.

  • På nya jobb

    Skånska börsbolag möblerar om i toppen. En ny vd tar över rodret för att ge fart åt expansionen medan en annan bygger sitt team för att vända nedåtgående siffror.

  • Rapporter från vecka 34

    Mattor och sportartiklar går bra, medan mode går trögt. Det framgår av de kvartalsrapporter som kom i förra veckan.

  • Sommarens raketer – och magplask

    Medan du legat i hängmattan har det skånska näringslivet fortsatt att rulla på med både spektakulära aktierusningar och konkurser. Vi har samlat ihop allt du behöver veta.

  • Hänt i vecka 31

    Vd-ruljangs och eftersläntrande kvartalsrapporter var det som dominerade det sommarstilla nyhetsflödet förra veckan. Bland annat vände Joel Eklunds ryggsäcksbolag USWE Sports till vinst, nästan.

  • Hänt i vecka 30

    Lite halvdana siffror rapporterades från Oatly, Swedencare och Alfa Laval i förra veckan. Men två av tre ser det som mellankvartal och räknar med att det tar sig under resten av året.

  • AAK och Mildef vinnare bland skånska rapporterna

    Det verkar räcka med att inte backa alltför mycket för att göra aktiemarknaden glad. Trots att de flesta rapporter visade upp obefintlig eller negativ tillväxt togs de emot ganska väl på börsen. Men ett bolag har det riktigt kämpigt.

  • Från 40 miljoner till 40 miljarder

    Sedan Fredrik Tiberg klev in som vd för Camurus har bolagets värdering gått från 40 miljoner till 40 miljarder kronor. Rapidus träffar honom på huvudkontoret i Lund för att höra om vägen dit och planerna framåt.