måndag 3 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Lundabolaget som vill att du ska springa till jobbet

|  

Iamrunbox från Lund tillverkar ryggsäckar för löparpendlare. Förra året hade bolaget rekordomsättning med lönsamhet. Nästa vecka deltar de på Rapidus och Danske Banks pitchevent. — Vi hoppas träffa smarta investerare, säger medgrundaren David Axelsson.

För den löpare som effektivt vill få in veckans kilometrar kan lösningen vara att springa till jobbet, men då får inte packningen störa själva löpningen. Iamrunbox tillverkar ryggsäckar där såväl dator som kläder står pall för en skumpig resa till jobbet.

— Vi är marknadsledande i vår nisch, att springa till jobbet med sin laptop och att den inte ska skaka. Vi har några konkurrenter här och där, men ingen av de större spelarna gör det vi gör, säger medgrundare och marknadschef David Axelsson.

De senaste årens intresse för löpning har fortsatt att öka, särskilt i storstäderna där löparpendling inte bara fyller träningsbehovet, utan också är en praktisk lösning för att kunna ta sig till jobbet, när cykel eller bil inte är ett alternativ.

— Om man skulle fråga någon 2015 om hur många som springer till jobbet så var det inte många, men det har vuxit lavinartat i takt med att fler löper. Löpning har ju boomat otroligt de senaste åren, säger David Axelsson.

Idén till ryggsäcken fick David Axelssons kollega, grundaren Kirill Noskov, när han bodde i Köpenhamn. Varje morgon fick han se sina arbetskläder skrynklas ihop under löpturen till jobbet på Maersk. Och det har visat sig att han inte var den enda med det problemet.

— Du springer inte ett lopp med våra väskor, de är byggda för resten av ditt liv. Ergonomin som man får i väskorna är väldigt bra på grund av att de är byggda för att springa med laptop, säger David Axelsson.

”Den ser inte ut som en löparväska, det är väldigt viktigt”.

David Axelsson

Bolaget grundades 2015 och har hittills knutit till sig investerare som bidragit både med kapital och kunskap. Bland de mer tongivande namnen finns investerargruppen I Love Lund, distributören Mno, och Jesper Blicher Dahl, tidigare vd på Newline. Nyligen har också Jonas Persson, tidigare kommersiell chef på Revolution Race och Joel Almqvist, medgrundare av Stronger, valt att backa företaget.

— Både Joel och Jonas har erfarenhet från att skala e-handel och att bygga starka varumärken i Norden, säger David Axelsson.

Iamrunbox omsättning har de senaste åren legat stadigt på runt 4 till 5 miljoner kronor. Men ett strategiskt fokus på lönsamhet gav förra året resultat, och på köpet ökade omsättningen kraftigt. De exakta siffrorna för förra året kan David Axelsson inte uppge, men berättar att bolaget under förra året äntligen kunde visa på lönsamhet.

— Det är en stor grej, en väldigt stor grej. Vi har varit på en resa för att få till rätt varumärkesprofil med rätt partner. Vi är väldigt nöjda där vi är just nu, säger David Axelsson.

Nytt starkt år

2025 ser ut att bli ännu ett starkt år för löparbolaget från Lund.

— Vi ämnar dubbla omsättningen i år och komma upp i 20 miljoner kronor, och vi har verktygen för det, säger David Axelsson.

När Rapidus och Danske Bank på tisdag, 21 januari, arrangerar ett pitchevent för skånska scaleups är Iamrunbox ett av de utvalda bolagen som kommer att pitcha för de inbjudna danska och svenska investerarna. Lundabolaget har just nu en investeringsrunda öppen där de söker 6 miljoner kronor. Av investeringsrundan har redan halva kapitalet säkrats från både nya och tidigare investerare.

— Vi hoppas på att träffa bra, smarta investerare som skulle vilja vara med på expansionen de kommande två-tre åren, säger medgrundaren David Axelsson.

Det finns fortfarande platser kvar till pitcheventet. Anmäl dig här.

Julia Fryklund

Iamrunbox från Lund tillverkar ryggsäckar för löparpendlare. Nästa vecka deltar de på Rapidus och Danske Banks pitchevent. — Vi hoppas träffa smarta investerare, säger medgrundaren David Axelsson.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Danir sätter bolag på Londonbörsen

    Ett energislag som är både förnybart och planerbart är rena drömmen för Europas regeringar. Cindrigo är bolaget som vill investera 7 miljarder kronor i just detta och börsnoterades i London i fredags. Dan Olofsson är med 30 procent största ägare.

  • Finansiella målen borta – nu sparkas vd:n

    Efter ett år med tuffa sparkrav och avskaffade mål stuvar Iconovo om i ledningen. Vd Johan Wäborg får gå – och Anders Månsson tar över.

  • Sharetex gör din tröja till en schampoflaska

    Endast 1 procent av textilavfallet i EU återanvänds eller återvinns. Resten går upp i rök. Bara i Sverige förbränns 80 000 ton textilier per år. Det vill Malmöbolaget Sharetex ändra på.


  • Generationsskifte i Polykemi

    Rapidus inleder i dag en artikelserie med fokus på skånska onoterade vinstbolag. I jakten på nästa stjärna dras ögonen ofta till förhoppningsbolagen men Skåne erbjuder även en uppsjö av rejäla, mogna och vinstdrivande företag som det sällan skrivs om. Vi börjar med plastföretaget Polykemi i Ystad.

  • Familjärt med höga krav i Mjällby

    Personliga mål ska uppfyllas tre månader i rad, annars blir det åtgärdsplan. Mjällby säkrade i helgen SM-guldet i herrfotboll. Klubbchefen Jacob Lennartsson avslöjar några av hemligheterna bakom framgången.

  • Höst – strålande tider för Liljeholmens

    När höstmörkret kryper på är det högsäsong för levande ljus. Anna Lundqvist, vd för Liljeholmens Group med huvudkontor i Malmö, berättar om bolagets omprofilering, prispressen från Ikea och lönsamhetsproblemen.

  • Det sjungande investeringsbolaget

    De samlar gräddan av svenska affärsänglar och ska investera i 20 bolag i år. Med karaoke som förenande kraft är målet att bygga Nordens bästa grundarcommunity.

  • Dubbel Saas-satsning efter exit

    Helsingborgsentreprenören Jonas Nilsson är på gång med två nya bolag efter att ha sålt sitt IT-bolag Future IT Partner. De nya satsningarna backas av lokala affärsänglar.

  • Mildef-chef blir klock-topp

    Erik Hopkins är i dag operativ chef på försvarsbolaget Mildef i Helsingborg. Nu ska han börja sälja lyxklockor som vd för bolaget Heritage Timepieces.

  • ”Näringslivet måste kliva in”

    Kommuner överallt är rätt dåliga på att stimulera näringslivet. Men även företagen har blivit för passiva när det gäller gemensamma framtidssatsningar. Det säger Göran Hellström, företagsprofil i Helsingborg.

  • Förre Minc-vd:n drar igång försvarsinkubator

    Mincs förre vd, Daniel Persson, ska leda Ideons nya satsning på försvar och säkerhet. I en ny accelerator ska skånska startups kopplas samman myndigheter och försvarsindustrin.

  • Telavox startar inkubator

    Malmöföretaget Telavox vill utveckla Malmös näringsliv och samtidigt hitta nya affärsmöjligheter. I en nystartad inkubator kan de göra både och.

  • Unga entreprenörens hobbyprojekt: säljer kungens klocka

    Efter flera snabba tillväxtresor satsar serieentreprenören Simon Lexén nu på ett nytt affärsområde: samlarklockor. Målet är att bygga upp en verksamhet värd 100 miljoner kronor inom ett år.