tisdag 1 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Ideonbolag värvar moln-vd från Amazon

IT-molnbolaget Elastic Move förvärvades nyligen av koncernen Co-native och nu tar bolaget in en ny vd från Amazon.

Lundabolaget är nischat på Amazons molntjänster AWS och utvecklar IT-lösningar för detta, samt förvaltar affärskritiska migreringar till molnet. Med kunder som Thule, Cloetta och Kiviks Musteri har tillväxttakten de senaste åren tilltagit. I fjol omsatte Elastic Move cirka 60 miljoner kronor och tilldelades DI:s Gasellpris för fjärde året i rad.

Den starka utvecklingen har fått friare att knacka på dörren och i somras sålde grundarduon Per Sevrell och Richard Niklasson sin majoritet till Stockholmsbaserade molnkoncernen Co-native.

– Vi gick in i Co-native eftersom vi tror väldigt mycket på den resa gruppen har framför sig, säger Per Sevrell till Rapidus.

Co-native består i dag av fyra bolag som alla är experter inom olika molntjänster. Tanken är att fortsätta att köpa specialistbolag, få dem att växa och med tiden konsolidera en hel palett av olika molntjänster.

– Elastic Moves mål är att nå minst 100 miljoner kronor i omsättning inom två år. Långsiktigt är gruppens mål att bibehålla den starka tillväxten med hög lönsamhet genom samarbeten, säger Per Sevrell.

Han har varit vd för Elastic Move sedan grundandet 2009 men lämnar i februari över manteln till Magnus Histrup, som senast var affärsutvecklingsansvarig inom utbildning och certifiering för AWS i Norden. Grundarduon sitter kvar i styrelsen för Ideonbolaget.

Emiliano Strauss

Molnspecialisten Elastic Move förvärvades nyligen av koncernen Co-native och nu tar bolaget in en ny vd från Amazon.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Qvickly startar om med ny vd – igen

    Turbulensen i betaljätten Klarna har öppnat upp för mindre aktörer. Malmöbaserade Qvickly är en av dessa. – Vi har tagit en del business inom e-handel det senaste halvåret, säger nytillträdde vd:n Malin Jonsson Skogman. 

  • Avionero skänker tio procent – vill att resejättarna gör samma sak

    Efter nedmonteringen av USAID utmanar Avionero resebranschen att donera mer till välgörenhet. — Marginalerna i branschen är så pass bra, säger vd Lars Kristensson.

  • Techprofil går in i Ifrågasätt

    Lunda-startupen Ifrågasätt Media får i samband med en kapitalrunda in välkända namn i ägarskaran, en Saas-veteran och ett kvinnligt nätverk. – Vi får in en ägare som vet hur man skalar upp, säger vd Gustav Hjärne.

  • ”Innan du anställer – kolla först om AI kan göra jobbet”

    På Malmöföretaget Getaccept har vd Samir Smajic satt upp tydliga riktlinjer för att öka AI-användningen. Han vill se fler chefer göra likadant.

  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.