lördag 13 september 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Ny tjänst ska hitta rätt rekryterare

|  
|  

Jakob Roos och Filip Morfiadakis är entreprenörerna bakom det nybildade företaget Recfinder, som utvecklar en tjänst för den som rekryterar att hitta rätt rekryterare.

– Vi har själva, precis som många andra, upplevt hur svårt det faktiskt är att hitta ett rekryteringsföretag som kan leverera precis det man är ute efter. Det borde vara enklare att hitta rätt, och där föddes idén till Recfinder, säger Jakob Roos, vd för det nystartade bolaget.

Affärsidén är att erbjuda den som rekryterar en tjänst för att hitta rätt rekryteringsfirma för just den aktuella tjänsten och geografiska placeringen.

– Vi konstaterade att många ofta inte hittar rätt rekryterare, med kompetens och nätverk för just det de söker. Resultatet blir en rekrytering som inte blir så bra som den skulle kunna ha blivit, fortsätter Jakob Roos (t.v).

Själv har han som ensamföretagare varit coach och utbildare inom ledarskap de senaste sex åren. Filip Morfiadakis (gift med Yallatrappans ordförande Filippa Morfiadakis som Rapidus intervjuade på en AW tidigare i höst) har de senaste fyra åren jobbat som ensamföretagare inom ledningsrekrytering.

Affärsidén bygger på att skriva avtal med landets ledande rekryteringsfirmor som får betala för de ”leads” som tjänsten genererar. För användare, alltså företag som rekryterar, ska tjänsten vara gratis.

De båda entreprenörerna har dessutom hittat en genväg till marknaden. Genom att gå samman med Bytboo, som är en motsvarande tjänst där fastighetssäljare kan hitta rätt mäklare, har själva byggandet av tjänsten gått snabbt.

– Bytboo har redan sin tjänst uppe och därmed har vi kunnat ta del av deras tekniska plattform. På så sätt har vi kunnat korta vår tid till marknaden med två år. Bytboo äger 49 procent av Recfinder, medan jag och Filip äger 51 procent.

I styrelsen sitter även Bytboos grundare Herman Treschow. Än så länge testkörs sajten med google-annonsering. Dialoger pågår med rekryteringsföretag.

– Vi hoppas kunna rulla ut det här under nästa år, säger Jakob Roos.

Gunnar Wrede

Filip Morfiadakis och Jakob Roos är entreprenörerna bakom det nybildade företaget Recfinder, som utvecklar en tjänst för den som rekryterar att hitta rätt rekryterare.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Spotlight startar nyhetssajt

    Spotlight lanserar en nyhetssajt som bevakar bolag och tillgångar som är noterade på företagets egen aktiemarknad. Vid rodret sitter en Rapidus-veteran, tidigare chefredaktör Niclas Lindstrand.

  • Skånsk lyxtaxi växlar upp

    Privatchaufförsföretaget The Car köper Malmöbolaget A Limo. Affären är The Cars första förvärv och grundaren Tord Rosenlund utesluter inte fler. 


  • Chefsrekrytering i Malmös byråvärld

    En övergång från idrottsrörelsen till byråvärlden. En chefsvärvning mellan grannkommunerna i nordöst. Här är de senaste jobbnyheterna i Skånes näringsliv. […]

  • Vd-byte i fastighetsjätten

    Efter mer än ett decennium lämnar Unni Sollbe Stena Fastigheter Malmö. I Ängelholm ska en ny finanschef göra Koenigsegg börsfähigt. Här är de viktigaste jobbnyheterna i Skånes näringsliv under veckan som gått.

  • Förlusten minskar för Pion Group

    Danir-kontrollerade Pion Group har det fortsatt tufft och avyttrar flera dotterbolag. Men vd Martin Hansson tycker att läget är bättre nu jämfört med i fjol.

  • På nya jobb

    Skånska börsbolag möblerar om i toppen. En ny vd tar över rodret för att ge fart åt expansionen medan en annan bygger sitt team för att vända nedåtgående siffror.

  • Från Northvolt till Danir

    Först byggde han upp Sigma Connectivity ur återstoden av det nedlagda Sony i Lund. Sedan var han ansvarig för att bygga upp Northvolts batterifabrik i Skellefteå. Nu blir han vd för Dan Olofssons ägarbolag Danir.

  • Solid X vänder till förlust

    Tillväxttakten mattas för Solid X. Samtidigt blir lönsamheten alltmer ansträngd och resultatet föll under nollstrecket för året första nio månader. Och vd Filip Alexandersson tackar Dan Olofsson för sin kamp mot uthyrningslagen.

  • De köper ut Lisberg

    Executive search-byrån Lisberg köps ut av vd Eva Nielsen och kollegan Olle Olofsson från Dan Olofssons Pion Group som hellre kör vidare med eget varumärke inom chefsrekrytering.

  • Olofssons bolag står och stampar

    Årssiffrorna från Dan Olofssons koncern Danir vittnar om ett tufft konsultår 2024. Koncernen, som har växt år för år under lång tid stod, och stampade på samma nivå i fjol som året innan. – Det är konjunkturen helt enkelt, säger ordförande Johan Glennmo.

  • Konsultfrossa i Pion Group

    Danir-kontrollerade Pion Group har drabbats av konsultfrossa och redovisar en rejäl tillbakagång för det fjärde kvartalet 2024. Nu reviderar bolaget ned sina finansiella mål.

  • ”Uthyrningslagen gäller inte oss”

    En dom i Malmö tingsrätt slår fast att Dan Olofssons IT-bolag Sigma Industrial Solutions inte omfattas av den så kallade uthyrningslagen. Men skadan är redan skedd. – Vi tappade 240 uppdrag i höstas, säger Dan Olofsson.