lördag 8 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Prostalund: Kalabaliken fortsätter

|  
|  

Turerna i medtech-bolaget Prostalund tar allt fler och överraskande vändningar. Nu polisanmäls huvudägaren Mats Alyhr och ordförande Lars Johansson av den avhoppande ledningen.

Kalabaliken i Prostalund fick nya proportioner i helgen då bolaget på lördagen gick ut med ett pressmeddelande där styrelsens ordförande Lars Johansson, som hittills figurerat som opartisk i händelserna, blir polisanmäld tillsammans med bolagets huvudägare Mats Alyhr.

I pressmeddelandet står att det kommit till bolagets kännedom att en eller flera ledningspersoner gjort en polisanmälan mot bland annat dessa två personer. Det är alltså oklart om anmälan gäller fler och vilka de i så fall är.

Polisanmälan uppges gälla olovlig avlyssning. Så här skriver ordföranden och Mats Alyhr i pressmeddelandet:

”Styrelsen känner inte till hela innehållet i polisanmälan men har förstått att den avser olovlig avlyssning. Styrelsen misstänker att den utgör en del av en pågående motsättning mellan bolagets styrelse och ledningsgrupp.”

Följetongen började i förra veckan då alla i bolagets ledningsgrupp utom vd sa upp sig efter oenighet med styrelsen om driften av bolaget. Dagen därpå sa även vd Johan Wennerholm upp sig och nästa dag avgick Mats Alyhr från styrelsen med omedelbar verkan.

Nu på måndagsmorgonen kom ytterligare ett pressmeddelande där Mats Alyhr i egenskap av största ägare med 19,7 procent av aktierna hemställer om en extra bolagsstämma där han kommer att presentera en ny styrelse. Namnen till denna styrelse kommer att meddelas på stämman. Inget datum för extrastämman är ännu satt.

Rapidus har sökt samtliga inblandade och på måndagen svarade Mats Alyhr på mail:

“Jag är en entreprenör och har i hela mitt liv drivit och utvecklat bolag i många olika branscher. Oavsett bransch så finns det många gemensamma nämnare när det kommer till hur ett bolag bör skötas. Jag känner mig mycket trygg med att kunna identifiera om ett företag sköts bra och inte. I ProstaLunds fall har ledningen inte drivit bolaget i linje med ägarnas ambitioner. Nu begär jag extrastämma för att skapa rätt förutsättningar för en styrelse framåt”, skriver han.

Gunnar Wrede

Turerna i Prostalund tar en ny vändning när huvudägaren Mats Alyhr och ordförande Lars Johansson nu polisanmäls av den avhoppande ledningen.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår


  • Först blir det sämre – sedan bättre

    Inhalatorbolaget Iconovo i Lund skrotar sina finansiella mål. Men utan att presentera nya. – Det är mycket som ar ändrats sedan målen sattes, säger vd Johan Wäborg.

  • Vd-byte på Spectracure

    Medicinteknikbolaget Spectracures huvudägare Masoud Khayyami kliver av vd-stolen i bolaget – efter att ha varit tillförordnad i tre år.

  • Life science-bolag på reträtt från börsen

    Flera av Lunds life science-bolag verkar släppa hoppet om att börsen ska vara en plats för att locka riskkapital. Rapidus noterar nio avhopp från börsen under 2025. Prostalund, med huvudägaren Mats Alyhr, är det senaste exemplet.

  • Lunds life science brände 1 miljard

    Den samlade förlusten var nästan 1 miljard kronor under första halvåret. Rapidus har gått igenom Lunds 49 börsnoterade life science-bolag och noterar att bara sex av dem går med vinst. Se hela listan här.

  • Nanoecho får sin första kund

    Nanoecho i Lund meddelar att bolaget tecknat sitt första försäljningsavtal för ett magnetomotoriskt ultraljudssystem, vilket innebär att bolaget fått in sin första fakturerade kund.

  • Hänt i vecka 28

    En stjärnspäckad läkemedels-startup får in kapital. Ett annat life-science-bolagt ska avnoteras från börsen. Och nu har kvartalsrapporterna börjat trilla in. Rapidus redogör för de viktigaste skånska affärsnyheterna från veckan som gick.

  • Gore-tex-bolaget öppnar för Suturion

    Lundabolaget Suturion har tecknat avtal med en medicinteknisk tungviktare. Nu startar försäljningen av bolagets kirurgiska symaskin på den amerikanska marknaden. – Avtalet hanterar eventuella tullar, säger vd Paan Hermansson.

  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Ny kris i Prostalund

    Snart två år efter en uppslitande maktkamp om Prostalund talar nu bolaget om att det kan bli tal om konkurs. Aktien störtdyker efter ett pressmeddelande på måndagkvällen. Detta har hänt.

  • ANNONS Innehåll från EKN

    Svenska väskorna rymmer ett helt reningsverk

    Ett nyutvecklat, svenskt vattenreningssystem som ryms i två väskor kan rena upp till 20 000 liter kontaminerat vatten per dag – och drar inte mer energi än en hårtork. Perfekt vid kriser. Under 2025 planerar skånska Hydro Vessel att bli dubbelt så många.