tisdag 1 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Rivstart för LU Business Track

|  
|  

LU Business Track heter den nya satsningen som LU Innovation och LU Holding erbjuder till forskningsprojekt med kommersiell potential. Nu har de första fem projekten antagits.

– Målet på årsbasis är att ta in tio projekt, det är jätteroligt att vi redan är halvvägs och att intresset är så stort. Vi startade LU Business Track för att accelerera bolagsbildningen kring forskaridéer med potential att bli tillväxtbolag. Projekten tas in löpande och vi jobbar tillsammans med experter från industrin, säger LU Holdings vd Christine Widstrand.

Följande fem projekt, ledda av två kvinnliga och tre manliga huvudforskare, har antagits:

  • Mjukvara för att bättre kunna uppskatta hur vatten rör sig i urbana miljöer vid kraftiga skyfall och översvämningar – ett behov som förväntas öka.
  • Modell som väsentligt ska reducera behovet av att operera bort lymfkörtlar vid bröstcancer och därmed minska risken för komplikationer.
  • Nya bakteriestammar som ska minska halten oönskade mikroorganismer på bland annat salladsblad, vilket kan ge ökad skörd och förlängd hållbarhet.
  • Metod för att öka överföringshastigheten av data i trådbunden och trådlös kommunikation, till lägre beräkningskostnad.
  • Metod för bättre och enklare felsökning av integrerade kretsar.

Elisabet Ottosson

LU Business Track heter den nya satsningen som LU Innovation och LU Holding erbjuder till forskningsprojekt med kommersiell potential. Nu […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.