tisdag 16 september 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Rapporter: Lindab & Mildef

Lindab
Lindab i Båstad kände av det minskade byggandet i slutet av 2022 eftersom företaget är leverantör av ventilationsutrustning. Omsättningen ökade dock till följd av förvärv.

– Nybyggnationen minskade under fjärde kvartalet och marknadsutvecklingen 2023 är svårbedömd. Hög inflation och stigande räntor leder sannolikt till lägre investeringar i nybyggnation. Det finns dock en möjlighet att investeringsviljan ökar när ränteläget stabiliseras, skriver vd Ola Ringdal i bokslutsrapporten.

Lönsamheten minskade både för kvartalet och helåret på grund av inflationsdrivna kostnadsökningar, en utveckling som accelererade under slutet av året.

Mildef
Försvarsmaterieltillverkaren Mildef i Helsingborg tillverkar IT-hårdvara för krävande miljöer, främst för militärt bruk. Företaget har, som Rapidus tidigare berättat, bråda dagar i och med den ökning av försvarsförmåga som Sverige och Nato genomför till följd av kriget i Ukraina.

– Framgångarna fortsätter inom strategiska Nato-projekt, framförallt gällande digitalisering och modernisering av fordon, skriver vd Björn Karlsson i bokslutsrapporten.

Försäljningen ökade med 57 procent under helåret 2022. Under fjärde kvartalet orkade dock inte resultatet öka i samma takt som försäljningen vilket resulterade i en lägre rörelsemarginal jämfört med samma period året innan. Bolaget slopar utdelningen eftersom tillväxten beräknas kosta framöver. Komponentbrist lär fortsätta vara en faktor under 2023.

 

Lindab Lindab i Båstad kände av det minskade byggandet i slutet av 2022 eftersom företaget är leverantör av ventilationsutrustning. Omsättningen […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • Dyr nyemission i Beammwave

    En försäkring är ibland dyr men nödvändig. Så resonerar Beammwaves vd Stefan Svedberg sedan hans bolag tecknat dyra garantier men sedan fått se sin nyemission så övertecknad att det blev ytterligare en runda.

  • Ljus i tunneln för Brainlit

    Bluetooth-uppfinnaren Tord Wingren siktar på att fördubbla försäljningen av smarta ljussystem i år. – Det har tagit tid att lära oss hur vi ska jobba med försäljning, men nu har vi fått till det, säger han.

  • Inwido – fönstret ännu bara på glänt

    Fönster- och dörrtillverkaren Inwido har minst sagt ambitiösa tillväxtmål. På mindre än fem år ska bolaget dubbla omsättningen till 20 miljarder kronor. Inte alls omöjligt om man frågar bolagets tävlingsinriktade vd Fredrik Meuller, trots en medioker kvartalsrapport som kom på måndagen.

  • Mikrodust redo att skala upp: “Dubblar omsättningen i år”

    Med ny vd, ny strategi och flera färska affärer ska Mikrodust från Lund snabbt komma tillbaka från negativ tillväxt, och gå ännu längre. — På 3 till 4 år ska vi vara över 100 miljoner, säger vd Jonas Wackerfeldt.

  • Nytt superår för Tepe

    Joel Eklunds tandborstbolag Tepe ser ut att verka helt utanför de konjunktursvängningar som de flesta andra lever med. Rapidus har tagit en titt på bolagets årsredovisning för 2024 och förbluffas återigen av siffrorna.

  • Nordamps på väg mot marknaden

    Halvledarföretaget Nordamps i Lund tar ett steg närmare marknaden med en nyemission där befintliga ägare står för pengarna. Men till hösten behövs en större summa för att komma hela vägen. – Nu ska vi rikta oss till kapitalmarknaden, säger vd Jan Andersson.

  • Xenergic når ”stor milstolpe”

    Lundabolaget Xenergics energisnåla minneskretsar finns nu för första gången i massproduktion hos kund. Enligt vd Anders Berglund är det en stor milstolpe som inte bara ger intäkter utan också nya kunder och investerare.

  • Bona – ”USA:s tullar kan påverka oss”

    Malmöföretaget Bona, med vd Kerstin Lindell i spetsen, redovisar stagnerad tillväxt för 2024. En dämpad konjunktur känns av och en stor verksamhet i USA kan komma att påverkas av tullar.

  • Obducats vd får gå

    Lundabaserade Obducats ansträngda finanser tar ut sin rätt. Patrik Lundström som varit vd i mer än 25 år får gå. Bolaget ska gå in i en ”ny fas” och ersätter honom med en styrelsemedlem som varit med lika länge.

  • Starkt Beijer Ref trots kyliga tider

    Värme- och kylgrossisten Beijer Ref visar en stark tillväxt i både omsättning och resultat för det första kvartalet 2025. Aktien sticker på börsen efter torsdagens rapport.