söndag 26 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

De gör det flexibla kontoret ännu flexiblare

|  
|  

Nu är det inte bara mötesrummen på kontoret som kan bokas digitalt. Även skrivborden, cyklarna och parkeringsplatserna. Entreprenörerna bakom Malmöbolaget Awaio utvecklar en app för företag och i bakgrunden finns fastighetsjättarna Balder och K-fastigheter.

– Det började under pandemin när Tomelilla kommun hade en vision om att de ville samverka mellan kommunerna, särskilt när många kontor stod tomma. Det var där vi kom in i bilden och skapade en helhetslösning som gjorde att kommunhusens kontor kunde användas flexibelt, säger medgrundaren Björn Kjellgren.

Idén går ut på att utnyttja kontorsytor till max. Bolaget har skapat en plattform och app där kontorsytorna kan delas mellan anställda och bokas oberoende var man befinner sig i landet. För de bolag som bara har ett kontor ska appen hjälpa kontorets medlemmar att dela på allt som önskas delas.

– Vårt verktyg hjälper användaren att boka skrivbord eller mötesrum, parkering eller fordon. Allt blir mer överskådligt via appen. Vi bidrar också med låsfunktioner, där lås kan köpas av oss och som kan delas digitalt med alla på kontoret.

Bolaget, som grundades i början av år 2020, finns i Sverige och Norge, men har även kunder i Danmark och Finland. Balder och K-fastigheter blev delägare förra året. Awaio kommer snart att behöva mer pengar och planerar en nyemission på 5-10 miljoner kronor inom en snar framtid. I nästa steg ligger fokus på att etablera produkten på nya platser, anställa fler och lansera en ny sajt.

Julia Eriksson

Nu är det inte bara mötesrummen på kontoret som kan bokas digitalt. Även skrivborden, cyklarna och parkeringsplatserna. Entreprenörerna bakom Malmöbolaget […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • I Love Lund i Lejonkulan

    I ett nytt avsnitt av Rapidus podd Lejonkulan får Jan Dahlqvist besök av investeringsbolaget I Love Lunds grundare Björn Englund. […]


  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.

  • Glädjeskutt för Precise-aktien

    Precise Biometrics fick se aktiekursen studsa upp 20 procent på måndagsförmiddagen. Det skedde efter att bolaget gått ut med ett nytt partnerskap med den amerikanska säkerhetsjätten Avigilon.

  • Brödernas affärsidé: hemsidor för funktionsnedsatta

    Bröderna bakom telefonitjänsten T-meeting vill göra hemsidor tillgängliga för alla. Med det nystartade bolaget Easeaccess24 lanserar de en lösning för EU:s tillgänglighetskrav.

  • Första året med vinst för Pinmeto

    Saas-bolaget Pinmeto visade 2024 för första gången vinst på sista raden. Nu satsar på bolaget på att utvidga med nya geografiska marknader och samtidigt växa i Malmö.

  • Kändisarna flockas kring AI-investeringar

    Det okända AI-bolaget plockar in 18 miljoner kronor från bland andra Bonnier-familjen och EQT-toppen Thomas von Koch. Det som lockar är grafdatabaser.

  • Så lockade han fastighetsjätten

    Han mejlade fastighetskungen Erik Selin och frågade om han ville investera i deras startup-företag. Det ville han. Bolaget Explainer ser tillväxt för sin AI-tjänst som skapa företagsfilmer.