tisdag 20 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Lundabolag expanderar när industrin vill spara el

|  
|  

Intresset för energieffektivisering ökar i samma takt som elpriserna. Lundabolaget SenseNode tar nu in 25 miljoner kronor för att möta den ökande efterfrågan. Bolaget ska dubbla antalet anställda och tittar på att expandera utomlands.

SenseNode har tagit fram en kombination av mjukvara och hårdvara, som med hjälp av sensorer samlar in data för att hjälpa industrin att bli så energieffektiv som möjligt. Bolaget lanserade sin nya plattform i början av året och har i nuläget 15 kunder som använder verktyget Energy Analytics. In i bolaget går nu Latour Future Solutions, Almi Invest GreenTech och Helhjärtad Finans.

– Vi ser en väldig stor efterfrågan på våra tjänster och tillströmning av kunder. Eftersom vi vill fortsätta att hjälpa svensk industri att bli energieffektiv och mer hållbar så behöver vi expandera. Vi kommer att vara 16 personer, i stort sett den dubbla personalstyrkan, om ett år, säger bolagets vd Erik O. Andersson.

Ett flertal av de nuvarande kunderna har utökat installationerna sedan starten. Kunderna är utspridda i Sverige och Danmark, flest återfinns inom verkstadsindustrin och några kommer från fastighetsbranschen.

– Ju mer man förbrukar, desto mer finns det att spara. Det senaste året har det blivit intressant för allt fler då elpriserna har blivit en stor kostnad för många, säger han.

SenseNode tittar även på att expandera internationellt, då stigande elpriser inte enbart är ett svenskt fenomen.

– Vi ser ett stort behov i bland annat Tyskland. Där finns det ett behov av energieffektivisering då de har många industrier och höga energipriser, säger Erik O. Andersson.

Mette Carlbom

Intresset för energieffektivisering ökar i samma takt som elpriserna. Lundabolaget SenseNode tar nu in 25 miljoner kronor för att möta […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Iskallt USA gör Europa hetare

    Donald Trumps krumbukter leder till både framgång och bakslag för svenska företag.
    Medan Klang Ai maxar tillväxten i Europa, är det i vissa fall tvärstopp för företag som redan hunnit över Atlanten.

  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Emissionsfiasko – Nanoecho tvingas tvärnita

    Nästan ingen gick med i Lundabolaget Nanoechos emissionsrunda. Nu pausar bolaget sina kliniska studier och aktien dyker till nya bottennivåer. – Vi ångrar inte att vi gick till börsen i fjol, säger vd Linda Persson.


  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Zaplox tappar vd:n: “Det är ett hårt slag”

    Lundabolaget Zaplox vd Tess Mattisson har sagt upp sig. Nu söker bolaget en ”liknande profil” som hennes ersättare. Det här ska Tess Mattisson göra istället.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.

  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Precise tar in M&A-kompetens

    Precise Biometrics i Lund föreslår en specialist på strategiska företagsaffärer till styrelsen. Vd Joakim Nydemark förnekar dock att det ligger en ny agenda bakom rekryteringen.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.

  • Wallenberg går in i 34-bolag

    Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.