måndag 17 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

De lanserar IT-kurser på modersmål

Det Lundabaserade bolaget UniverKids har nyligen pilotlanserat Codiska, en webbaserad plattform där barn kan lära sig att programmera på sitt eget modersmål. En första version av plattformen har använts i flera år i grundarnas hemland Iran.

Idén kom när grundarnas son ville lära sig att programmera med hjälp av Scratch, ett kommersiellt program för barn, som är på engelska och utvecklades av universitetet MIT.

– Att lära sig programmering är utvecklande för små barn. De utvecklar sin kreativitet och blir inte bara konsumenter av teknik. De flesta av de kommersiella kurserna för barn är på engelska, men barn tänker bäst och lär sig enklast på sitt eget modersmål, säger Masoumeh Taromirad, forskare inom mjukvaruutveckling som grundat bolaget tillsammans med maken Mohammad Javad Bagheri.

Plattformen Codiska kopplar samman barn med mentorer och tillhandahåller läromedel och uppgifter på barnets eget språk. Hittills finns den på persiska, arabiska, turkiska, kurdiska, engelska och franska, och en version på spanska håller på att utvecklas. UniverKids deltar nu i Ideons inkubatorprogram Build.

– Vi har utvecklat en färdplan för projektbaserat lärande med mentorsstöd som omfattar fem års utbildningstid för barn från sju till 14 år gamla. Codiska startar med MIT-programmet Scratch, och svårigheten stegras efter hand till att programmera robotar, göra appar, hantera IoT samt AI och maskininlärning, säger Mohammad Javad Bagheri.

Elisabet Ottosson

Det Lundabaserade bolaget UniverKids har nyligen pilotlanserat Codiska, en webbaserad plattform där barn kan lära sig att programmera på sitt eget […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.