torsdag 18 september 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Business Region Skåne fusioneras

De två dotterbolagen Tourism in Skåne och Event in Skåne slås ihop med Business Region Skåne. En organisationsberedning inom regionen lade fram förslaget till regionfullmäktige i våras och efter beslut i fullmäktige den 14 juni verkställs nu beslutet.

Pia Jönsson Rajgård var vd för Tourism in Skåne i 14 år. Hon fortsätter nu som vd för moderbolaget Business Region Skåne – en tjänst hon haft sedan tre år.


– Under 14 år har vi byggt upp en organisation som är ledande i landet när det kommer till turism och näringsliv. Tourism in Skåne är angeläget, starkt och ligger i tiden. Det känns som helt rätt läge personligen för mig att röra på mig och jättespännande att få vara med att bygga upp en ny form av organisation, som på samma gång är bekant för mig, säger Pia Jönsson Rajgård.

Dotterbolagen som nu slås ihop har arbetat mot det gemensamma målet att öka regionens attraktionskraft när det kommer till möten, företagande, kultur och besöksnäring. Pia Jönsson Rajgård kommer framöver att ägna sig allt mer åt företagande och affärsfrågor, en förändring som enligt henne själv är välkommen.

– Jag ska arbeta med hela koncernens omställningsarbete. Det är mycket som händer just nu, det blir ett större bolag med större resurser och både ett turism- och eventfrämjande uppdrag. Fusionen planeras att vara klar lagom till årsskiftet, säger hon.

Vilka konkreta förändringar kan väntas i och med sammanslagningen?

–Det skapas givetvis synergier i olika former. I vårt fall finns det en gemensam färdplan för turismens och besöksnäringens väg mot 2030. En annan del som vi ser framför oss är att bli en ännu starkare aktör i det nationella och internationella arbetet inom hållbarhetsfrågorna där evenemang är en viktig del i den sociala hållbarheten, säger Pia Jönsson Rajgård.

Julia Eriksson

De två dotterbolagen Tourism in Skåne och Event in Skåne slås ihop med Business Region Skåne. En organisationsberedning inom regionen […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • “Arbetsmarknaden är nyckeln till allt”

    Det kvittar om du pratar om Skånes behov av infrastruktur eller energi. Dess påverkan på arbetsmarknaden är det som gör frågorna intressanta för politiker. Det sa Johan Eklund, ny vd för Sydsvenska Handelskammaren på Rapidus och Danske Banks nätverksträff.

  • Stor igenkänning i skånska utmaningar

    Infrastruktur, elpriser och arbetsmarknad. Efter att Johan Eklund berättat för Rapidus publik vilka frågor han prioriterar att driva mot den beslutsfattande politiken var samtalen bland deltagarna i full gång. 

  • ”Näringslivet måste kliva in”

    ,
    Kommuner överallt är rätt dåliga på att stimulera näringslivet. Men även företagen har blivit för passiva när det gäller gemensamma framtidssatsningar. Det säger Göran Hellström, företagsprofil i Helsingborg.

  • Pitchtävling på Minc

    På fredag blir det pitchtävling på Minc. Investerarnätverket Yeos Ventures, med affäsängeln Hjalmar Antonsson, bjuder in sex bolag och lovar 250 000 kronor till vinnaren.