fredag 16 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Omtag för IoT-bolag efter förseningar

|  
|  

IoT-bolaget Life Finder tar ett omtag på sina försenade planer. Nu har företaget en kommersialisering och en större nyemission i sikte det närmaste året.

Den senaste tiden har uppskjutna tester och sålda fartyg, där deras sensorer installerats för testning, gjort att företaget tappat i tid.

– Det är fortsatt aktuellt med räddningstjänsten. Men testerna fick skjutas på framtiden, säger bolagets vd Anders Schening om de sensorer som skulle testas vid två brandstationer och användas vid skogsbränder.

Nu försöker de tänka i nya banor och bland annat se om sensorerna kan användas i större fabriksområden. “Safety Tech” är en snabbt växande industri, inom den kategorin befinner sig också Life Finder som märker av att begreppet uppmärksammas allt mer. I maj vann de bland annat Stena Lines innovationspris, Propeller Prize, för deras sensorer som ska öka säkerheten ute till havs.

– Vi har också haft intressanta möten med säkerhetsföretag som levererar system för säkerhet både till havs och till land. Det är kul när man får bekräftelser på att de gillar det vi gör. Där tillför vi en ny dimension på säkerhet, säger Anders Schening.

För att fortsätta med fälttester tog bolaget in 800.000 kronor från existerande ägare under sommaren, ytterligare en runda i liknande storlek planeras till hösten.

– Vi planerar för en större runda, cirka fem miljoner, när det närmar sig kommersialisering. Då är det dags att bygga organisation och släppa ut produkten på marknaden, men det är längre fram, inom de närmaste sex till nio månaderna, säger Anders Schening.

Mette Carlbom

IoT-bolaget Life Finder tar ett omtag på sina försenade planer. Nu har företaget en kommersialisering och en större nyemission i […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.


  • Zaplox tappar vd:n: “Det är ett hårt slag”

    Lundabolaget Zaplox vd Tess Mattisson har sagt upp sig. Nu söker bolaget en ”liknande profil” som hennes ersättare. Det här ska Tess Mattisson göra istället.

  • Vill rädda liv till sjöss med skånsk IoT

    PODD: Sensorer i kläderna på båtbesättningar. På så sätt ska olyckor undvikas till sjöss och liv räddas om olyckan ändå […]

  • Precise tar in M&A-kompetens

    Precise Biometrics i Lund föreslår en specialist på strategiska företagsaffärer till styrelsen. Vd Joakim Nydemark förnekar dock att det ligger en ny agenda bakom rekryteringen.

  • Nytt stödnätverk för elekronikföretag

    Opentech, tidigare med namnet Mobile Heights, i Lund går i spetsen för en ny stödsatsning för små och medelstora elektronikföretag. – Vi vill hjälpa dem ut internationellt, säger Opentechs vd Ola Svedin.

  • Perfekt pitch hos Rapidus

    Sex bolag stod på tisdagen i startfältet vid Rapidus pitchevent – ett krafttag för att samla både svenskt och danskt riskkapital. Tillsammans söker bolagen uppemot 50 miljoner kronor för att skala upp sin verksamhet.

  • Precise ser ljuset

    Efter sju svåra år och åtta bedrövelser ser Lundabolaget Precise Biometrics ut att gå mot vinst och positivt kassaflöde. – Riktningen ser mycket bra ut, säger vd Joakim Nydemark.

  • Yubicos stickor säljer som smör

    Yubico, med medgrundaren Stina Ehrensvärd från Lund, ökade både försäljning och lönsamhet rejält i tredje kvartalet. Men vad hände med aktien?

  • Freedrum i konkurs

    Malmöbaserade Freedrum Studios ansökan om förlängd rekonstruktion gick inte igenom. Bolaget har försatts i konkurs. Det här händer nu.

  • Krympning kan bli stort för Alix Labs

    AI kräver superstarka processorer, men de ska också vara små. Alix Labs i Lund, med vd Jonas Sundqvist, har en maskin som krymper dem. Med global lansering i sikte har bolaget säkrat större delen av en nyemission på 165 Mkr.

  • Nystart för Sensative

    IoT-bolaget Sensative led svårt under pandemin. Men nu spänns bågen igen. Med tre nyemissioner bara i år och med en ny marknadsstrategi ska omsättningen fördubblas årligen och bolaget nå lönsamhet.