fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Skåne och Värmland ska locka talanger

|  
|  

Skåne och Värmland ska tillsammans bli bättre på att locka till sig utländska talanger och företag. Ett nytt projekt mellan Invest in Skåne och Business Region Värmland har fått 7,3 miljoner, varav hälften från Tillväxtverket och hälften av egna medel, för att kartlägga dels behoven, dels vad det finns för existerande talanger som hamnat på fel plats.

– Det största skälet för företag att inte flytta till Sverige är att de inte kan hitta kompetensen som de behöver. Hur vi kan arbeta bättre med det vet vi inte än, men nu får vi tid och finansiering för att lära oss det, sedan kan vi komma med svaren, säger Ulrika Ringdahl.

Det första steget i projektet är att behoven ska kartläggas, liksom vilken typ av företag som kan attraheras och vad de i sin tur behöver. Kartläggningen innehåller också vad det redan finns för talanger i regionerna som jobbar med andra saker och kan göra mer nytta någon annan stans.

– Skåne och Värmland är båda gränsregioner som traditionellt haft stor förflyttning till Köpenhamn och Norge men här tror vi att vi tillsammans kan utveckla arbetet med att locka kompetens i andra riktningen. Vi har många gemensamma utmaningar, men också möjligheter. Samtidigt har vi hög arbetslöshet, så det är bra med rörelser i båda riktningar och att matcha rätt, säger Invest in Skånes vd Ulrika Ringdahl.

Projektet, som har döpts till Kompetensförsörjning för internationella etableringar, ska verka till och med oktober nästa år.

Niclas Lindstrand

Skåne och Värmland ska tillsammans bli bättre på att locka till sig utländska talanger och företag. Ett nytt projekt mellan […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott.