söndag 6 april 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

AI för djurhållning i kommersiell fas

|  
|  

Uppstartsbolaget Domo Animals har validerat sina AI-algoritmer för övervakning av djurbeteende och diskuterar nu med sina första presumtiva kunder som är inom djurhållning av nötkreatur.

Bolagets AI använder data från övervakningsvideos för att känna igen individuella djur och analysera till exempel hur bra de växer. Appen kan även larma bonden när individuella djur exempelvis kommer i brunst eller börjar kalva.

– Vårt system är bondens ögon dygnet runt. Vi förvandlar vanliga övervakningskameror till smarta ögon som övervakar djurbesättningen och varnar bönder när hjälp behövs. Vi förväntar oss att skriva avtal med den första kunden innan sommaren, säger Rose Huang, vd för Domo Animals.

De senaste åren har bolaget samlat data och tränat sina algoritmer på djurs beteendemönster. Nu för de diskussioner med svenska bondgårdar, huvudsakligen i Skåne, som vill prenumerera på deras system. Även systemleverantörer från bland annat Finland och USA är intresserade, där Lundabolagets AI kan bli en plugin i bolagens system, uppger Rose Huang.

– Vi tar fram ett generellt system och startar med ett erbjudande för övervakning av kor på individnivå. Men vi kommer att bredda erbjudandet till kunder som har grisar och därefter även hästar. Vi blir pushade i utvecklingen av våra kunder som önskar lösningar även för andra behov, som exempelvis att identifiera hälsostatus och djurens vikt, säger hon.

Elisabet Ottosson

Uppstartsbolaget Domo Animals har validerat sina AI-algoritmer för övervakning av djurbeteende och diskuterar nu med sina första presumtiva kunder som […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.

  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.

  • Wallenberg går in i 34-bolag

    Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.

  • Additude-grundaren bygger nytt IT-bolag

    Additude-grundaren Jim Roslund är tillbaka i IT-branschen. Med en grupp tidigare Tretton37-medarbetare och deras uppdrag som grund drar han igång ett nytt IT-konsultbolag. Och gissa vad bolaget heter.

  • Säkra kommentarsfält – en lönsam historia?

    Ifrågasätt Media vill återuppliva kommentarsfunktioner på nätet och göra dem trollfria. Nu öppnas en investeringsrunda som ska räcka till svarta siffror.

  • Alteri Care satsar globalt

    Efter satsningen på internationell expansion närmar sig vårdtechbolaget lönsamhet – och ska revolutionera sjukvården i Zimbabwe.

  • Hon tar över rodret på Softhouse

    I fjol tog Stina Åkesson plats i vd-stolen på teknikbolaget Ourliving. Nu kliver hon även in i en vd-roll på ägarbolaget Softhouse. Här berättar den förre AF-borgbossen om ett turbulent fjolår.

  • Eletives sämsta år – 40 procent upp

    Det snabbväxande Malmöbolaget Eletive gjorde sitt hittills sämsta år i fjol. Och då var tillväxten ändå 40 procent. — I år kommer vi att passera 100 miljoner i ARR, säger vd Marcus Wennmo.

  • Tretton37: Kundinformationen till salu

    Efter att Tretton37 gått i konkurs är tillgångarna i bolaget nu till salu. En köpare kan överta varumärket Tretton37, kunddata värt nästan 90 miljoner kronor om året – och telefonnumren till 180 IT-konsulter.