onsdag 2 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

…och tar in 60 miljoner till studier

|  
|  

Samtidigt som de första kliniska studierna inletts för Moroxite F har bolaget påbörjat finansieringsrundor för att bekosta kommande, mer omfattande, studier. Lars Lidgren säger att två rundor är planerade, i storleksordningen  60 miljoner kronor totalt.

– Vi har gjort ett stort antal in vitro-studier och studier på djur. Kapitalet som vi reser ska bekosta studier som bevisar den kliniska nyttan både i ryggområdet och i höftområdet. För ryggen är marknaden kanske mellan tre och fem år bort och på höftsidan borde metoden kunna användas något tidigare, säger Lars Lidgren.

Moroxite F håller på att rekrytera en vd och har anställt en kommunikatör och en ekonomichef. I övrigt är det de fyra grundarna Lars Lidgren, Semmy Rülf, Magnus Tägil och Deepak Raina som utgör företaget.

– Än så länge är det tunt bemannat, i realiteten är det samma forskare som arbetar med studierna av hydroxylapatit från början som fortfarande jobbar med det, säger Lars Lidgren.

I forskningsprojektet har gruppen studerat hur olika läkemedel binder till apatitämnen, inte bara för att återbilda benmassa. Moroxite F har därför två systerbolag, Moroxite T och Moroxite I, som utvecklar andra behandlingsmetoder med hjälp av nano- och mikropartiklar av apatit.

– Forskningsmässigt har vi lagt en himla massa tid och pengar på detta, säger Lars Lidgren.

Niclas Lindstrand

Samtidigt som de första kliniska studierna inletts för Moroxite F har bolaget påbörjat finansieringsrundor för att bekosta kommande, mer omfattande, […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Ny inloggning

    Kära prenumerant. På torsdag, den 12 juni, kommer vi ändra vårt inloggningssystem. Det gör vi för att förbättra vår service för dig. Här förklarar vi steg för steg vad du behöver göra på torsdag.

  • Ägarskifte i heta Lidgren-bolaget

    Lundaforskaren och serieentreprenören Lars Lidgren möblerar om i företagsfamiljen Moroxite. Ett av bolagen byter namn och skiftar ägare från ett oljebolag i Singapore till brorsönerna som blir majoritetsägare.

  • Här är Årets Rapidusföretag

    På onsdagskvällen ställde Rapidus och Vinge till med storslagen fest när Årets Rapidusföretag och Årets Friskt Vågat skulle koras för 24:e året i rad. Vinnarna är gröna, men inga gröngölingar.

  • Rapidus-34:a på nytt jobb

    Rapidus utsåg Ludvig Sjöberg till topp fem bland 34:orna 2022 för sitt arbete med transplatationsbolaget UGKL Science. Nu byter han jobb och blir vd för Moroxite T, ett bolag från Bonesupport-gänget.

  • Fetast plånbok vinner

    Efter en tolfteplats av fjorton i SHL måste något göras med hockeylaget Malmö Redhwaks. I brist på kommunalt stöd behövs det nya och kreativa samarbeten med näringslivet.

  • Glad påsk!

    Vi på Rapidus önskar dig en riktigt glad och varm påsk! Vi återkommer med nya skånska nyheter tisdagen den 2 […]

  • Damfotboll en svår affär

    Att damfotbollen har det tuffare ekonomiskt än herrarna är ingen hemlighet. Spelarförsäljningar och Europaspel ger inte i närheten av samma genomslag som på herrsidan.

  • Klubbarna kämpar för ekonomin i Superettan

    Superettan i fotboll ger betydligt lägre tv-intäkter än Allsvenskan. Så här löser de skånska klubbarna Helsingborgs IF, Trelleborgs FF och Landskrona BoIS utmaningen.

  • I år ska MFF fylla kassan

    Snart drar fotbollens högsta serier igång för året. Rapidus har tagit en titt på de ekonomiska förutsättningarna för skånska elitföreningarna. För MFF bör Europaspel ge mer pengar i år, även om det sportsliga resultatet blir likartat jämfört med tidigare år. Det säger MFF:s vd Niclas Carlnén.

  • Danskt hygge över Sveriges nedgång

    Sverige är i fritt fall. Det konstaterar danska journalister när de granskar Sveriges ekonomi, invandring och kriminalitet. Danskarna förundras över hur så mycket kunde gå så fel i det land som de har varit så avundsjuka på i många år. Rapidus korrepondent i Danmark Keld Broksø har gått igenom den nya danska mediebilden av Sverige.