onsdag 2 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Över 100 miljoner till investerarkollektiv

Det skånska investerarkollektivet Small Cap Partners har fått finansiering till sitt fjärde bolag, Small Cap Partners IV. Thomas Wiklund, partner på SCP och ägare till investmentsbolaget Dendera Holdings, säger till Rapidus att SCP IV kapitaliseras med över 100 miljoner kronor.

– Målet var mellan 100 och 150 miljoner och nu är vi en bra bit norr om 100 miljoner. Det vanliga gänget investerare är med till stora delar, men det finns en hel del nya också. Vi ser att det blir ringar på vattnet så nu är det inte bara intressenter från Malmö utan vi har lockat investeringar från Stockholm också, säger Thomas Wiklund.

SCP består förutom honom själv av Beijer Refs vd Per Bertland, investeraren Jesper Jelmteg, Blinkfyrars tidigare vd Jonas Forsvall och entreprenören Mikael Jonson. SCPs bolag har som affärsidé att investera i små och medelstora skånska bolag där ett generationskifte är på väg.

De två sista affärerna i SCP III blev dock inte skånska. I stället var det golv- och plattsättningsföretagen BBM i Karlstad och Ottossons Golv i Mariestad som köptes. Tillsammans har företagen en omsättning på 260 miljoner och 175 anställda.

–Kärnan är fortfarande i Skåne. Detta är tilläggsförvärv som passar bra med verksamheten i golvläggarbranschen som vi redan har här nere och som nu kompletteras med ett område i mitten av Sverige, säger Thomas Wiklund.

SCP-gruppen består därmed av ett investmentbolag som börjat sälja sina innehav, ett som just har gjort sitt sista köp och ett som precis startar verksamheten. Det är den balansen som eftersträvas, enligt Thomas Wiklund, som också säger att det ska bli ett femte bolag.

– Absolut! Om ett eller två år startar vi en femma när vi gjort sista exiten i tvåan. Nu skapas ett löpande kassaflöde för investerare som återkommer i stället för att göra en enskild investering. Det är den djupare tanken bakom bolagen, säger han.

Niclas Lindstrand

Det skånska investerarkollektivet Small Cap Partners har fått finansiering till sitt fjärde bolag, Small Cap Partners IV. Thomas Wiklund, partner […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Farväl till Lundabolaget

    Combigenes miljardavtal med Spark Therapeutics sprack. Därefter lämnade bolaget Skåne. I början av året fick samtliga anställda, inklusive vd Peter Ekolind, gå – och nu kommer spiken i kistan när hela forskningsverksamheten avvecklas.

  • Aktietips inför sommaren

    Skånska aktier har som vanlig haft svårt att glädja sina ägare det senaste året. Det har varit många genomklappningar, men innebär det att det finns lågprisfynd att göra nu? Rapidus har tagit en koll på vad proffsen gör i vår region.

  • LU Ventures parerar tufft investeringsklimat

    Lunds universitets investeringsbolag, LU Ventures, växer trots ett tufft investeringsklimat. – Vi behöver göra exits för att överleva. Även det här året är tufft men sedan hoppas vi att det vänder, säger vd Christine Widstrand.

  • Fåhraeus ny storägare i Iconovo

    Fyndpris eller inte? Idag avslöjar Lundabolaget Icononvo att det är Christer Fåhraeus andra fond, FSG Fund II, som är ny storägare efter att aktien rasat i fyra års tid. I dag väljs Christer Fåhraeus in i styrelsen.

  • Airpark snor Aimo-chefen

    Helsingborgsbolaget Airpark genomför en försenad finansieringsrunda och gör samtidigt ett tungt nyförvärv från parkeringsjätten Aimo. Så här mycket fick bolaget in och det ska pengarna användas till.

  • Övertecknat i Iconovo

    Inhalatorföretaget Iconovo får in hela sin nyemission på 37 Mkr sedan den tecknats till mer än 100 procent. Men sparprogrammet på 40 procent av personalen består.

  • Dansk lågprisaktör utmanar svenska finansrådigare

    HC Andersen Capital har på kort tid blivit certified adviser åt en tredjedel av de danska bolagen på Nasdaq First North. Nu vill de göra om framgången i Sverige. Och konkurrensvapnet är lågpris.

  • Prolight räds inte sura investerare

    Medicinteknikföretaget Prolight i Lund utmanar det kärva investeringsklimatet inom life science och vill göra en nyemission på 100 Mkr, mer än hälften av sin värdering. – Det kostar att ta fram högteknologiska instrument, säger vd Ulf Bladin.

  • Djäkne Startup Studio säljer edtechbolag

    Malmöbaserade Djäkne Startup Studio säljer edtechbolaget Studybee. Köparen är en av Sveriges största skolportaler. – Vi påbörjade diskussioner om försäljningen av Studybee för ett halvår sen, säger Magnus Wide på Djäkne Startup Studio.