torsdag 18 september 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Skarpt läge för Akoustos

|  
|  

Lundabolaget Akoustos har tagit fram en ljudabsorberande skruv. Efter över ett decenniums arbete visar färska resultat på en sänkning av ljudeffekten med 90 procent. Nu pågår diskussioner med ett flertal intresserade bolag som vill ha licens på produkten.

Resultaten, som visar en minskning på tio decibel, kommer från den första permanenta installationen i en lokal Lund. Undersökningarna har gjorts av oberoende akustiker före och efter installationen.

– Vi trodde att vi skulle ligga på mellan sju och tio, sedan hamnar vi på tio som är ett fantastiskt resultat. I akustikkretsar är det väldigt bra, säger Raimo Issal, vd på Akoustos, till Rapidus.

Den ljudabsorberande skruven monteras som en vanlig skruv och skapar ett fjädrande avstånd mellan regel och vägg som stoppar ljudvågor. Tanken är att det även ska bidra till att man kan bygga med lättare material, men med en fortsatt bra ljudisolering.

Nästa steg är att marknadsföra produkten för att sedan låta större bolag tillverka skruven på licens. Enligt Raimo Issal finns ett stort intresse från olika aktörer.

– Vi har pågående diskussioner med flera företag. Vi har ett som vill ha licens och redan letar efter leverantörer i Asien som kan producera produkten. Sedan är det byggföretag som tittar på konkreta objekt som de själva kan testa den med, säger han.

Bolaget drivs även av Håkan Wernersson, doktor i strukturmekanik. Akoustos har patent på tekniken i delar av Europa, Nordamerika och Asien. Utvecklingsarbetet har fått finansiellt stöd från Vinnova och Innovation Skåne.

Mette Carlbom

Lundabolaget Akoustos har tagit fram en ljudabsorberande skruv. Efter över ett decenniums arbete visar färska resultat på en sänkning av […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår


  • Dyr nyemission i Beammwave

    En försäkring är ibland dyr men nödvändig. Så resonerar Beammwaves vd Stefan Svedberg sedan hans bolag tecknat dyra garantier men sedan fått se sin nyemission så övertecknad att det blev ytterligare en runda.

  • Ljus i tunneln för Brainlit

    Bluetooth-uppfinnaren Tord Wingren siktar på att fördubbla försäljningen av smarta ljussystem i år. – Det har tagit tid att lära oss hur vi ska jobba med försäljning, men nu har vi fått till det, säger han.

  • Inwido – fönstret ännu bara på glänt

    Fönster- och dörrtillverkaren Inwido har minst sagt ambitiösa tillväxtmål. På mindre än fem år ska bolaget dubbla omsättningen till 20 miljarder kronor. Inte alls omöjligt om man frågar bolagets tävlingsinriktade vd Fredrik Meuller, trots en medioker kvartalsrapport som kom på måndagen.

  • Mikrodust redo att skala upp: “Dubblar omsättningen i år”

    Med ny vd, ny strategi och flera färska affärer ska Mikrodust från Lund snabbt komma tillbaka från negativ tillväxt, och gå ännu längre. — På 3 till 4 år ska vi vara över 100 miljoner, säger vd Jonas Wackerfeldt.

  • Nytt superår för Tepe

    Joel Eklunds tandborstbolag Tepe ser ut att verka helt utanför de konjunktursvängningar som de flesta andra lever med. Rapidus har tagit en titt på bolagets årsredovisning för 2024 och förbluffas återigen av siffrorna.

  • Nordamps på väg mot marknaden

    Halvledarföretaget Nordamps i Lund tar ett steg närmare marknaden med en nyemission där befintliga ägare står för pengarna. Men till hösten behövs en större summa för att komma hela vägen. – Nu ska vi rikta oss till kapitalmarknaden, säger vd Jan Andersson.

  • Xenergic når ”stor milstolpe”

    Lundabolaget Xenergics energisnåla minneskretsar finns nu för första gången i massproduktion hos kund. Enligt vd Anders Berglund är det en stor milstolpe som inte bara ger intäkter utan också nya kunder och investerare.

  • Bona – ”USA:s tullar kan påverka oss”

    Malmöföretaget Bona, med vd Kerstin Lindell i spetsen, redovisar stagnerad tillväxt för 2024. En dämpad konjunktur känns av och en stor verksamhet i USA kan komma att påverkas av tullar.

  • Obducats vd får gå

    Lundabaserade Obducats ansträngda finanser tar ut sin rätt. Patrik Lundström som varit vd i mer än 25 år får gå. Bolaget ska gå in i en ”ny fas” och ersätter honom med en styrelsemedlem som varit med lika länge.

  • Starkt Beijer Ref trots kyliga tider

    Värme- och kylgrossisten Beijer Ref visar en stark tillväxt i både omsättning och resultat för det första kvartalet 2025. Aktien sticker på börsen efter torsdagens rapport.