onsdag 17 september 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Minst 25 miljoner till cellterapi från Lund

|  
|  

Cellterapibolaget Idogen i Lund har just stängt en företrädesemission där 88 procent av önskade 29 miljoner kronor garanterades av ett garantikonsortium samt ledning och styrelse. Pengarna ska bland annat finansiera bolagets sista prekliniska studier av en cellterapi för blödarsjuka. Patienter ska få testa behandlingen i en första klinisk studie nästa år.

Idogen har tagit fram en plattform för cellterapier som ska kunna användas för olika sjukdomar. Projektet IDO 8 har kommit längst och riktas mot blödarsjuka som har utvecklat antikroppar mot sin nuvarande medicin, koagulationsfaktor VIII. Idogens cellterapi går ut på att programmera om patientens egna immunförsvarsceller så att de åter ska tåla faktor VIII-behandlingen.

Bolagets vd Anders Karlsson skriver till Rapidus att Idogens cellterapi kommer att fylla ett stort medicinskt behov, och att bolaget nu är finansierat till början av Q3 2021.

– Emissionslikviden om netto 24 miljoner kronor vid fullteckning skall bland annat användas till uppskalning av produktion av Idogens cellterapi samt till förstärkning av bolagets rörelsekapital för att förbereda klinisk prövning, fortsätter han.

Förra året skrev de avtal med en världsledande spelare inom cellterapi som ska skala upp produktionen och sedan producera Idogens celler till de kliniska försöken, enligt Anders Karlsson.

Totalt har bolaget har tagit in cirka 165 miljoner kronor sedan börsnoteringen 2015. 2017 fick bolaget också ett flerårigt EU-stöd på nära 30 miljoner kronor. Idogen grundades 2008, sysselsätter 15 personer och finns på Medicon Village i Lund.

Elisabet Ottosson

Cellterapibolaget Idogen i Lund har just stängt en företrädesemission där 88 procent av önskade 29 miljoner kronor garanterades av ett […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår


  • Lunds life science brände 1 miljard

    Av 49 Lundabaserade life science-bolag på Nasdaq, NGM och Spotlights listor går bara 6 med vinst. Lunds noterade life science-kluster gick under första halvåret back med 367 miljoner kronor. Se hela listan här.

  • Bioglan växlar upp produktion

    Läkemedelsbolaget Bioglan i Malmö går från klarhet till klarhet. Tillväxten pekar stadigt uppåt och volymerna ökar. Nu siktar vd Simon Björklund på att dubbla fjolårets rekordomsättning.

  • Danskt vaccinbolag blir svensk-brittiskt

    Det svenska rikskapitalbolaget Nordic Capital och det brittiska Permira lägger ett bud på Bavarian Nordic. Affären värderar det danska bolaget till 28,5 miljarder kronor.

  • Cantargia i superaffär – med bismak

    Läkemedelsbolaget Cantargia i Lund säljer ett forskningsprogram till japaner och kan som mest få in mer än 6 miljarder kronor på affären. Samtidigt kom resultat från bolagets toppkandidat som var en besvikelse.

  • Från 40 miljoner till 40 miljarder

    Sedan Fredrik Tiberg klev in som vd för Camurus har bolagets värdering gått från 40 miljoner till 40 miljarder kronor. Rapidus träffar honom på huvudkontoret i Lund för att höra om vägen dit och planerna framåt.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Cantargias antikropp i amerikanskt snabbspår

    Cantargias läkemedelskandidat nadunolimab har fått Fast Track-status i USA. Det fick aktien att ta ett litet glädjeskutt.

  • Miljonregn över cancerbolaget

    Medtech-bolaget Reccan ingår i ett konsortium som fått motsvarande 153 miljoner kronor av EU för att genomföra ett stort projekt inom pankreascancer. – Det här betyder mer än bara pengarna, säger vd Anna Brodén.

  • Camurus miljardavtal öppnar för mer

    Camurus i Lund, med vd Fredrik Tiberg, aktierusar efter att ha ingått avtal med den amerikanska jätten Eli Lilly. I potten ligger 8 miljarder kronor i ersättningar, och det kan bli ännu mer. – Det här öppnar för liknande avtal inom andra områden.

  • Synact Pharma tar in nya pengar – igen

    Synact Pharma stärker finanserna genom en riktad nyemission och ett lånelöfte från den amerikanska storägaren. Det är den tredje större nyemissionen som lundabolaget genomför på två år.