måndag 19 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Hypergene och PwC i samarbete om riskanalys

|  ,
|  

Malmöföretaget Hypergene och revisionsjätten PwC Sverige har tecknat ett samarbetsavtal. PwC:s rådgivningsverksamhet kring riskanalyser kopplas samman med Hypergenes molnbaserade tjänster. Målgruppen är små- och medelstora ägarledda bolag.

– Genom samarbetet har vi hittat en väldigt intressant kombination av expertkompetens och molntjänst. Potentialen är väldigt stor, nu når vi genom PwC Sverige ut till alla deras kunder inom ett område som alla företag jobbar med på ett eller annat sätt, säger Hypergenes marknadschef Robin Askelöf till Rapidus.

Hypergene har tillsammans med PwC utvecklat en fristående och paketerad molntjänst för riskanalys. Analysen görs genom att mata in risker i en enkät, uppskatta hur sannolika och allvarliga riskerna är och sedan arbeta med hur man hanterar riskerna över tid direkt i verktyget.

– PwC jobbar redan med riskanalys utifrån sannolikhet och påverkan i sin rådgivningsverksamhet. Att kombinera det med en molnbaserad lösning skapar mycket högre värde när PwC och deras kunder kan arbeta proaktivt med riskanalys och riskhantering i verktyget, säger Robin Askelöf.

Niclas Lindstrand

Malmöföretaget Hypergene och revisionsjätten PwC Sverige har tecknat ett samarbetsavtal. PwC:s rådgivningsverksamhet kring riskanalyser kopplas samman med Hypergenes molnbaserade tjänster. […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Iskallt USA gör Europa hetare

    Donald Trumps krumbukter leder till både framgång och bakslag för svenska företag.
    Medan Klang Ai maxar tillväxten i Europa, är det i vissa fall tvärstopp för företag som redan hunnit över Atlanten.

  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Emissionsfiasko – Nanoecho tvingas tvärnita

    Nästan ingen gick med i Lundabolaget Nanoechos emissionsrunda. Nu pausar bolaget sina kliniska studier och aktien dyker till nya bottennivåer. – Vi ångrar inte att vi gick till börsen i fjol, säger vd Linda Persson.


  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.

  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.

  • Wallenberg går in i 34-bolag

    Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.

  • Additude-grundaren bygger nytt IT-bolag

    Additude-grundaren Jim Roslund är tillbaka i IT-branschen. Med en grupp tidigare Tretton37-medarbetare och deras uppdrag som grund drar han igång ett nytt IT-konsultbolag. Och gissa vad bolaget heter.

  • Räntenedgången har inte tagit skruv

    De sänkta räntorna har fått mindre effekt än många trodde på marknaden för företagsförvärv, M&A. Istället krävs något annat för att det ska vända på allvar – och det kan ta tid, säger bland andra Johan Strandberg på PwC.