fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

LU och Simrishamn sjösätter vattensamarbete

Ett nytt samarbete mellan Lunds universitet och Marint centrum i Simrishamn ska bidra till bättre havsmiljö. Det finns också en förhoppning om att en rad nya företag bildas i projektets kölvatten.

I september undertecknades avtalet, och nu är arbetet igång för att skapa en plattform för forskning och innovationsutveckling kring Östersjöns miljö- och vattenfrågor. Lunds universitet, Simrishamns kommun och Region Skåne står för grundfinansieringen som sträcker sig över fem år. Under denna tid ska forskare, studenter och doktorander genom olika projekt bidra med ny kunskap som kan lösa miljöproblemen i Hanöbukten.

– Vi siktar ännu längre, med finansiering från annat håll i form av sponsorer och donatorer. Vi har förstås förhoppningar om att samarbetet ska förgrena sig ut i näringslivet, säger Maria C Hansson, lektor på Centrum för miljö- och klimatforskning (CEC) och koordinator för det akademiska råd på Lunds universitet som knyts till Marint centrum.

Hon menar att samarbetet kan fungera som en injektion i regionens näringsliv, för såväl befintliga som nystartade företag.

– Det är svårt att ange en exakt siffra på hur många nya bolag som kan bildas i projektets kölvatten, men förhoppningen är förstås att bidra till näringslivet i regionen, säger hon.

Hon får medhåll från Madeleine Lundin, utvecklingsansvarig på Marint centrum:

– Vi börjar arbetet i den kommunala världen och akademin, med att identifiera kunskapsbehov och frågeställningar som kan bli till gemensamma forskningsprojekt. Vi vill också engagera den del av näringslivet som arbetar med denna typ av frågor.

Kerstin Weman Thornell

Ett nytt samarbete mellan Lunds universitet och Marint centrum i Simrishamn ska bidra till bättre havsmiljö. Det finns också en […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott.