torsdag 25 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

… med marknadsaktuellt AR-bolag

Ideonbaserade Bjorkstrom Robotics har nyss lanserat sin nya AR-teknik till byggindustrin. Bolaget har fått en halv miljon kronor för vidareutveckling och att anställa säljare, från Behdad Ansari som dessutom tagit över som ordförande.

– Jag söker team som verkligen är engagerade och tror på sina idéer. Teamet på Bjorkstrom har slitit väldigt mycket, ibland utan lön, och gör vad som krävs. Det är en bransch som ligger lite efter och Bjorkstrom har visat att deras produkt är väldigt attraktiv, den ligger rätt i tiden, säger han till Rapidus.

Bolagets idé är att med hjälp av AR – augmented reality eller förstärkt verklighet – kunna visa ett hus i sin verkliga miljö och storlek innan det har byggts. Arkitektritningar laddas alltså upp för att beskådas utvändigt och invändigt i 3D. Arbetsledare och projektörer kan då till exempel se ledningar, brunnar och schakt, samtidigt som verkligheten syns i bakgrunden.

Tidigare utnyttjade Bjorkstrom egenutvecklade smarta glasögon, en produkt som används av bland annat NCC, Peab och Sweco. Sedan en tid tillbaka fokuserar dock bolaget på surfplattor och säljer idag inte fler glasögon.

– Den tekniken måste komma längre fram och vi kan inte stå för den utvecklingen. Som det ser ut i dag lämpar sig inte smarta glasögon för den typen av arbetsplatser av arbetsmiljöskäl. Däremot funkar systemet med surfplattorna bättre, säger Kristofer Björkström, grundare och vd på Bjorkstrom Robotics.

Det nya systemet använder en surfplatta som är kopplad till bolagets molntjänst. Kunderna laddar in ritningarna och sedan kopplas surfplattan till en hållare med laddare och GPS.

– Det som måste till för att få den noggrannheten som behövs ute på arbetsplatsen är en survey grade GPS. Noggrannheten är då på 1-2 centimeter, mot 5-10 centimenter i vanliga konsument-GPS, säger Kristofer Björkström.

Emiliano Strauss

Ideonbaserade Bjorkstrom Robotics har nyss lanserat sin nya AR-teknik till byggindustrin. Bolaget har fått en halv miljon kronor för vidareutveckling […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Från exitdepp till nystart

    ,
    I senaste avsnittet av Rapidus podd Lejonkulan: En AI-tjänst som effektiviserar och automatiserar säljteamens arbete, det är idén till startupen […]


  • Konsultbolaget lämnar Malmö 

    Avega lägger ner sin verksamhet i Malmö för att fokusera på verksamheterna i Stockholm och Göteborg. Nedläggningen berör ett 20-tal personer. 

  • Storbolagen har långt kvar med AI

    Varken Alfa Laval eller Ikea når ännu sina kunder med något som producerats med hjälp av AI. Eller i alla fall bara indirekt och en extremt liten del. Det framgick vid en frukost på torsdagen.

  • Doros börsdagar är räknade

    Norska Xplora har ökat sitt ägande till över 90 procent av aktierna i Doro, Malmöbolaget som tillverkar mobiltelefoner för äldre. Nu väntar tvångsinlösen och en avnotering.

  • Alixlabs i mål med 155-miljonersrunda

    Alixlabs i Lund har kämpat länge för att få in kapital till sin kostsamma investering i nanoteknik. Men till slut är bolaget i mål, trots ett kallt investeringsklimat kring hårdvara.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.

  • Vd-byte på Lime

    Det vankas vd-byte på Lime Technologies när Nils Olsson slutar efter nästan 20 år i bolaget. — Det är helt odramatiskt, säger Nils Olsson till Rapidus.

  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit. 

  • Han lämnar efter 25 år

    Addpro-grundaren Nicklas Persson lämnar nordiska IT-jätten Itm8 som bolaget numera ingår i. För Rapidus berättar han varför och vad han ska göra härnäst.

  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.