måndag 17 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Ny accelerator för miljöteknik i Lund

Cleantech Scandinavia drar igång en miljöteknik-accelerator för internationella och svenska uppstartsbolag på Medicon Village i Lund. Planen är att ta in de första bolagen i början av nästa år.

– Vi har märkt ett stort intresse från internationella miljöteknikbolag att etablera sina verksamheter i Lund för att härifrån nå ut på de nordiska och europeiska marknaderna, säger Cleantech Scandinavias vd Magnus Agerström.

Som ett första steg har ett samarbetsavtal ingåtts med Nordamerikas största inkubator för miljöteknik, Greentown Labs i Boston. Samarbetet går ut på att underlätta internationaliseringen av miljöteknikbolag. Nordiska bolag har en möjlighet att etablera sig i Nordamerika genom Greentown Labs verksamhet och Boston-baserade bolag får möjlighet att nå ut i Europa från en bas i Lund.

Cleantech Scandinavia driver sedan 12 år tillbaka ett nätverk av europeiska investerare och industribolag, exempelvis Capricorn Ventures, IdInvest Partners, Siemens Gamesa, Bosch och Evonik. Sedan flera år tillbaka driver Cleantech Scandinavia även Nordic Cleantech Open, en uppstartstävling med deltagare från hela Norden och Baltikum.

– Vi kommer att erbjuda möjligheter för bolag som deltar i Nordic Cleantech Open att gå vidare in i acceleratorverksamheten. Vi ser en stor potential i att mixa svenska och internationella bolag eftersom vi tror att det kan skapa en bättre dynamik än vad inkubatorer som fokuserar på lokala bolag kan erbjuda, säger Magnus Agerström.

Cleantech Scandinavia finansieras av medlemmarna samt av Energimyndigheten.

Elisabet Ottosson

Cleantech Scandinavia drar igång en miljöteknik-accelerator för internationella och svenska uppstartsbolag på Medicon Village i Lund. Planen är att ta […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.


  • Stora pengar hägrar i vattenrening

    Vattenrening är en bransch där Skåne utmärker sig internationellt och med allt fler startup-bolag. Stora investeringar står för dörren och lockar till sig kapital. Rapidus har tagit tempen på branschen.

  • Avloppsdirektiv pressar fram investeringar

    I fjol antogs ett EU-direktiv som bland annat ställer krav på ett nytt reningssteg i kommunala avloppssystem. Det innebär nya affärsmöjligheter för skånska teknikleverantörer.

  • Orbital – fortfarande lång väg kvar

    Orbital Systems har varit omgett av ”buzz” och stora förväntningar i mer än tio år. Men först nu börjar bolaget slutjustera sin affärsmodell. – Fram emot sommaren nästa år kommer det hända saker vi kan kommunicera, säger styrelseledamoten Mårten Öbrink.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott. 

  • Ledningen räddar nattaron

    Nattaro Labs fyller på kassan i en riktad nyemission i vad som ser ut som en akut räddningsinsats. Enligt bolaget ska pengarna bland annat gå till satsningen på försäljning online.

  • Sandbergbolag gör omtag

    Man kan inte vara hur disruptiv som helst. Det har Sandbergägda Swatab fått erfara. Efter en försäljningsflopp med en tvättmaskin utan tvättmedel blir nästa produkt lite mindre vågad.

  • Elonroad stoppar USA-leverans

    Containern står packad och klar. Den första leveransen av laddskenor till hamnen i Los Angeles skulle ha gått iväg förra veckan. Men de nya tullreglerna är så omfattande att företaget inte kan skicka den.

  • Miljöteknik intar Lokstallarna 

    Nästa vecka arrangeras klimat- och hållbarhetskonferensen The Drop. Den här gången på Lokstallarna i Malmö. Eventet väntar 1 000 gäster i form av investerare, experter och företag som ligger långt fram i kampen mot klimatförändringarna.

  • Sandberg går in i Diapure

    Vattenreningsbolaget Diapure blir en del av Sandberg Developments inkubatorstatsning. Sandberg går också in som näst största ägare. Så här stor är investeringen och detta ska pengarna användas till.

  • Position Green förvärvar i tuff marknad

    Det Malmöbaserade klimatbolaget Position Green gör ett förvärv i Norge, trots skrinlagda expansionsplaner. – Det är teamet och tekniken vi köper, säger vd Daniel Gadd.