torsdag 3 april 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Anoto-veteran stöper om finsk miljöteknik

|  
|  

Börsnoterade Enersize från Finland har genomgått stora förändringar de senaste åren, under ledning av Anders Sjögren i Lund. Efter en tuff period hoppas bolaget nu med en ny affärsmodell kunna återvinna aktiemarknadens förtroende.

Anders Sjögren, doktor i fysik och tidigare teknikchef på Anoto, kom in i Enersize 2017 för att leda det nyetablerade utvecklingskontoret i Lund. Efter att bolaget krisat med en aktiekurs i fritt fall tog han sedermera över som vd.

– Affärsmodellen funkade inte. Bolaget satsade hårt på vinstdelning med kunderna i väldigt kapitalintensiva projekt, som gjorde att vi låg ute med en massa pengar och tvingades låna upp oss, säger Anders Sjögren till Rapidus.

Enersize arbetade med en egenutvecklad mjukvara för analys och energibesparing i industriella tryckluftssystem. Affärsmodellen gick ut på att dela vinsterna som gjordes på energibesparingen med kunderna.

Men under Sjögrens ledning gick man tillbaka till ritbordet och kom fram till en ny affärsmodell. Dessutom förvärvade bolaget en konkurrerande mjukvara vid namn LEAQS.

– Nu fokuserar vi bara på licensavtal och har minskat våra kostnader rejält. Sen gav oss uppköpet ett bredare utbud och helt nya möjligheter, med nyckelpersoner från LEAQS som tog med sig sin kundbas, säger Anders Sjögren.

Han uppger att bolaget i år redan dubblat omsättningen från 2018. I går inledde Enersize en företrädesemission som de hoppas ska ge bolaget nästan 50 miljoner kronor.

– Jag har förståelse för att förtroendet hos många småsparare kan svaja, det har varit en tuff resa de senaste åren. Men jag upplever att bolaget har en helt annan kompetens och effektivitet som kommer att märkas i våra siffror, säger Anders Sjögren.

Emiliano Strauss

Börsnoterade Enersize från Finland har genomgått stora förändringar de senaste åren, under ledning av Anders Sjögren i Lund. Efter en […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • Diapure redo att växa

    PODD: Fosfor är ett av de vanligaste ämnena som bidrar till övergödning av Östersjön. Lisa Heiberg är biolog från lantbruksuniversitetet […]

  • Position Green på grön kvist

    Malmöbolaget Position Green fortsätter sin tillväxtresa och dubblar försäljningen på nytt. Det står klart när grundaren Daniel Gadd delar med sig av 2024 års siffror.

  • Watersprint köper kanadensiskt bolag

    Vattenreningsbolaget Watersprint från Lund köper samtliga tillgångar i konkursade Acuva Technologies. Vd André Carlsson hoppas att köpet ska stärka Watersprints position på den globala vattenreningsmarknaden.

  • Elonroad får order i USA

    Elonroad i Lund har landat en stororder i USA. Bolaget ska leverera fordonsladdsystem till en hamnterminal i Long Beach i Kalifornien. Det är den första ordern som företaget får i landet.

  • Elonroad: Tråkigt men ingen katastrof

    I en pinfärsk rapport till Regeringen har Trafikverket slagit fast att Sverige inte bör planera för en större utbyggnad av elvägar, där fordon laddas medan de kör. Elonroads vd Karin Ebbinghaus tar det med ro.

  • Lundabolag i genombrottsaffär med Alfa Laval

    Lundabaserade EPFF säljer ett av sina patent till Alfa Laval. Affären innebär ett kommersiellt genombrott för bolagets teknologi.

  • Lundateknik för ellastbilar

    Lundabolaget Zemission vill lösa svårigheterna med elektrifiering av tunga lastbilar. I ett samarbete med fordonskomponenttillverkaren Alfdex i Landskrona förbereds serietillverkning av en komponent som ska öka räckvidden.

  • Klirr i kassan för Katam

    Ett år efter senaste nyemissionen har Katam Technologies fått in nytt kapital. Då skulle bolaget intensifiera försäljningen i Latinamerika av sin AI-tjänst för skogsbruk. Nu är planen en utvidgning till Sydostasien.

  • Ny runda ska ta Enjay till break even

    Det Malmöbaserade värmeväxlarföretaget Enjay är ute på en ny finansieringsrunda. Enligt planerna är det sista rundan innan bolaget når break even under 2025.

  • Elväg på Öresundsbron?

    Elonroad undersöker möjligheterna att bygga elväg på Öresundsbron. Det är innebörden av ny avsiktsförklaring tillsammans med Öresundsbron och Lunds universitet.