onsdag 4 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Skånsk medicinteknik noteras på First North

|  
|  

Medicinteknikbolaget ProstaLund ansöker om notering på Nasdaq First North och tänker därmed lämna Spotlight. Företaget gör samtidigt en företrädesemission, där teckningstiden går ut i morgon, och tar in upp till 25,7 miljoner kronor.

– Det är ett naturligt tillfälle att ta klivet från Spotlight, som är mer för uppstartsföretag, till Nasdaq och deras marknadsplats, som är för mer etablerade bolag som bedöms utifrån sina resultat och inte bara framtidshopp. Vi har kontroll på kassaflödet och förlusterna är avsevärt lägre än för ett år sedan, säger ProstaLunds vd Hans Östlund till Rapidus.

Rapidus har tidigare skrivit om att bolagets revisor varnade för bolagets framtid i den senaste årsredovisningen. Det första kvartalsrapporten för 2019 visade en ökad försäljning och en minskad förlust. I maj gav bolagsstämman lov att ta in 25,7 miljoner kronor i en företrädesemission, där styrelsen och huvudägare står för fyra miljoner kronor och upp till 70 procent är säkerställt via garanter.

– Vi lyfter nu, vi har haft en stark start på året i Norden, som är vårt huvudfokus sedan ett och ett halvt år tillbaka. Ny organisation, delvis ny styrelse samt implementering av ny strategi har gett ett nyvaknat intresse för vår metod från kliniker och patienter. Emissionen ska räcka för att nå break even, målsättningen är att visa siffror på rätt sida strecket i slutet av nästa år, säger Hans Östlund.

ProstaLund utvecklar maskiner och engångsutrustning som används vid värmebehandling av godartad prostataförstoring. Metoden är godkänd i Europa, USA och Kina och en ny hårdvara är färdig att lansera nästa år.

– Vi vet att vi är verksamma på en av de mest attraktiva marknaderna som finns i den medicintekniska världen. Och vi har en evidensbaserad metod som varit världens bäst bevarande hemlighet. Nu har vi skärpt upp planen för att kommersialisera och det är viktigt att få ut det budskapet på marknaden, säger Hans Östlund.

Niclas Lindstrand

Medicinteknikbolaget ProstaLund ansöker om notering på Nasdaq First North och tänker därmed lämna Spotlight. Företaget gör samtidigt en företrädesemission, där […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Camurus miljardavtal öppnar för mer

    Camurus i Lund, med vd Fredrik Tiberg, aktierusar efter att ha ingått avtal med den amerikanska jätten Eli Lilly. I potten ligger 8 miljarder kronor i ersättningar, och det kan bli ännu mer. – Det här öppnar för liknande avtal inom andra områden.

  • Airpark snor Aimo-chefen

    Helsingborgsbolaget Airpark genomför en försenad finansieringsrunda och gör samtidigt ett tungt nyförvärv från parkeringsjätten Aimo. Så här mycket fick bolaget in och det ska pengarna användas till.

  • Synact Pharma tar in nya pengar – igen

    Synact Pharma stärker finanserna genom en riktad nyemission och ett lånelöfte från den amerikanska storägaren. Det är den tredje större nyemissionen som lundabolaget genomför på två år.


  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Ny kris i Prostalund

    Snart två år efter en uppslitande maktkamp om Prostalund talar nu bolaget om att det kan bli tal om konkurs. Aktien störtdyker efter ett pressmeddelande på måndagkvällen. Detta har hänt.

  • ANNONS Innehåll från EKN

    Svenska väskorna rymmer ett helt reningsverk

    Ett nyutvecklat, svenskt vattenreningssystem som ryms i två väskor kan rena upp till 20 000 liter kontaminerat vatten per dag – och drar inte mer energi än en hårtork. Perfekt vid kriser. Under 2025 planerar skånska Hydro Vessel att bli dubbelt så många.

  • Bonesupport tyngs av stark krona

    Bonesupport rivstartar 2025 med en rejäl tillväxt i framför allt USA. Men negativa valutaeffekter och ökade kostnader håller nere resultatet i det hyllade bencementbolaget från Lund.

  • …men desto bättre gick det för Avidicare

    Luftreningsföretaget Avidicare från Lund har fyllt på kassan. Bolaget fortsätter nu sin internationella expansionsresa och hoppas på att nå lönsamhet inom två år.

  • Slutet är kommet för Lundabolaget

    Först var det Tendo, sedan Wnt Research. Nu avvecklas ytterligare ett noterat skånskt life science-bolag som blir uppköpt via ett omvänt förvärv där de enda tillgångarna är en börsplats och en samling aktieägare.

  • Uppköpsbud på Dignitana

    Dignitana i Lund steg med 67 procent på börsen på tisdagen. Orsaken är ett bud som kommer att göra skalpkylningsbolaget brittiskt. Vd Fredrik Jonsson berättar varför styrelsen vill sälja.

  • Paindrainer stänger fördröjd runda

    Lundabolaget Paindrainer har kommit i mål med en nyemission som varit på gång sedan 2023. Rundan leddes av av två nya ankarinvesterare och nu ska den ökade USA-satsningen bli verklighet.

  • Suturion får grönt ljus av FDA

    Lundabolaget Suturion har fått sin kirurgiska symaskin godkänd av amerikanska FDA. Nu börjar resan på riktigt. Vd Paan Hermansson berättar om planerna.

  • Första ordern viktig symbol för Bibb

    Det Spotlightnoterade medtech-bolaget Bibb Instruments säkrar sin första kommersiella order. I dagarna offentliggjordes också utfallet av den senaste nyemissionen.