tisdag 23 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Smart Refill blickar mot Europa…

|  
|  

Helsingborgsbaserade Smart Refill, som utvecklar betaltjänster för telekom och fintech, undersöker en europeisk expansion för telekomområdet. Just nu pågår förundersökningar och marknadsundersökningar på möjliga marknader i Europa. Det säger företagets vd Henric Ungh till Rapidus.

– I Norden har vi många fina referenskunder inom telekom, men inte i Europa. Därför är vi sugna på att expandera till exempelvis länder som Tyskland och Benelux. Vår tekniska plattform är skalbar och vi vill utnyttja den för att växa. Men först måste vi göra vår hemläxa för att satsa rätt. För vårt andra affärsområde, fintech, handlar det mer om att gräva där vi står och få en större marknadspenetration i Sverige, säger Henric Ungh.

Han tillträdde som vd den 5 november i fjol, efter att grundaren David Nilsson lämnat bolaget under våren. Det första problemet han stötte på var svårigheterna att rekrytera programmerare.

– Vi är mitt i skärningspunkten mellan startup och etablerat bolag, det är där magin finns! Nu handlar det om att skala upp, men tyvärr saknade vi en stark kandidatdatabas. Att hitta rätt kompetens är utmanande, så vi är otroligt aktiva med att bygga en databas med möjliga rekryteringar tillsammans med universitetet och campus Helsingborg, säger Henric Ungh.

Just nu söker Smart Refill tre utvecklare för att komplettera sina 33 anställda, varav 20 är utvecklare. Men behovet är löpande.

Niclas Lindstrand

Helsingborgsbaserade Smart Refill, som utvecklar betaltjänster för telekom och fintech, undersöker en europeisk expansion för telekomområdet. Just nu pågår förundersökningar och […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Från exitdepp till nystart

    ,
    I senaste avsnittet av Rapidus podd Lejonkulan: En AI-tjänst som effektiviserar och automatiserar säljteamens arbete, det är idén till startupen […]


  • Konsultbolaget lämnar Malmö 

    Avega lägger ner sin verksamhet i Malmö för att fokusera på verksamheterna i Stockholm och Göteborg. Nedläggningen berör ett 20-tal personer. 

  • Storbolagen har långt kvar med AI

    Varken Alfa Laval eller Ikea når ännu sina kunder med något som producerats med hjälp av AI. Eller i alla fall bara indirekt och en extremt liten del. Det framgick vid en frukost på torsdagen.

  • Helsingborg vill dubbla antalet studenter

    En nybildad stiftelse ska bidra till att öka antalet universitetsstudenter Helsingborg. Med näringslivets hjälp vill Helsingborgs handelsförening att antalet ska gå från 4 000 till 10 000.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.

  • Vd-byte på Lime

    Det vankas vd-byte på Lime Technologies när Nils Olsson slutar efter nästan 20 år i bolaget. — Det är helt odramatiskt, säger Nils Olsson till Rapidus.

  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit. 

  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission.