fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Uppstickaren Memlin plockar Lindex som kund

Lundabaserade Memlin har sedan lanseringen för ungefär ett år sedan fått ett 60-tal kunder. Nyligen tillkom klädbutikskedjan Lindex.

– Det är en av våra större kunder, i storleksordningen 120.000 kronor per år. Lindex använder Memlin för event i butiker och hanterar 200 event samtidigt, säger vd Christian Ramel till Rapidus.

Det nya bolaget Memlin bygger på eventhanteringssystemet Digiviter som Christian Ramel och Eric Andersson utvecklade och drev i sex år. Med Memlin kan användaren hantera arrangemang, event, kurser och utbildningar.

Till exempel kan information som matpreferenser och vilket företag deltagare kommer ifrån samlas i systemet som har samma användargränssnitt för alla användare i en organisation. Systemet är kompatibelt med annan mjukvara som CRM- och faktureringssystem.

– Vi hanterar uppsamlingen av deltagare och att all information de uppger är korrekt, liksom faktureringen, säger Christian Ramel.

En ny version av Memlins system släpps i dagarna. En ny funktion är att flera event kan samlas och hanteras ihop i projekt. Affärsmodellen är prenumerationsbaserad och bygger på antal användare hos en kund. Bland kunderna syns Actic Gym, flera kommuner och Aspia, som tidigare tillhörde PWC.

I våras reste Memlin fyra miljoner kronor, pengar som beräknas räcka ett tag. Utöver grundarna Christian Ramel, Eric Andersson och Telavoxgrundaren Gustav Olsson har även Stockholmsbaserade Peter Aldin gått in med pengar sedan start. Nio personer arbetar i bolaget, fem finns i Lund och resten på olika platser såväl inrikes som utrikes.

Emily Binks

Lundabaserade Memlin har sedan lanseringen för ungefär ett år sedan fått ett 60-tal kunder. Nyligen tillkom klädbutikskedjan Lindex. – Det […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott. 


  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.

  • Glädjeskutt för Precise-aktien

    Precise Biometrics fick se aktiekursen studsa upp 20 procent på måndagsförmiddagen. Det skedde efter att bolaget gått ut med ett nytt partnerskap med den amerikanska säkerhetsjätten Avigilon.

  • Brödernas affärsidé: hemsidor för funktionsnedsatta

    Bröderna bakom telefonitjänsten T-meeting vill göra hemsidor tillgängliga för alla. Med det nystartade bolaget Easeaccess24 lanserar de en lösning för EU:s tillgänglighetskrav.

  • Första året med vinst för Pinmeto

    Saas-bolaget Pinmeto visade 2024 för första gången vinst på sista raden. Nu satsar på bolaget på att utvidga med nya geografiska marknader och samtidigt växa i Malmö.

  • Kändisarna flockas kring AI-investeringar

    Det okända AI-bolaget plockar in 18 miljoner kronor från bland andra Bonnier-familjen och EQT-toppen Thomas von Koch. Det som lockar är grafdatabaser.

  • Så lockade han fastighetsjätten

    Han mejlade fastighetskungen Erik Selin och frågade om han ville investera i deras startup-företag. Det ville han. Bolaget Explainer ser tillväxt för sin AI-tjänst som skapa företagsfilmer. 

  • Safeture-profil släpper skådespelar-AI

    Andreas Rodmans nya bolag Lingotion lanserar sin första kommersiella produkt för spelutvecklare: AI som får karaktärer att agera självständigt och mer trovärdigt än i dagens dataspel.

  • Klang AI toppar styrelsen

    Dubblade intäkter och en glödhet Europamarknad får Klang AI att trycka på gasen. Nu plockar bolaget in sina kändisinvesterare i styrelsen för att navigera expansionen.