onsdag 8 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

1.300 besök första året för Øresunddirekts advokathjälp

|  
|  

För ett år sedan lanserades ”Øresundseksperterne”, en webbtjänst för svenska och danska företag med frågor om att göra affärer på andra sidan sundet. Under 2017 fick sidan 1.300 besök, uppger Øresunddirekt, som står bakom tjänsten.

En dansk och en svensk advokatbyrå har knutits till Øresundseksperterne, för att svara på frågor om företags-, egendoms-, avtals- och arbetslivsrätt. Sidan har sorterat under Øresunddirekts näringslivsportal.

Utöver 1.300 besök under första året kom 93 direkta frågor från små- och mellanstora företag, främst om att bilda bolag och anställa medarbetare i grannlandet, momsregistrering samt regler för e-handel. De mest relevanta svaren har i sin tur lästs 390 gånger.

Den ursprungliga webbtjänsten har under året även kompletterats med en dansk och en svensk specialist i försäkrings- och pensionsfrågor för företag.

Øresunddirekts sekretariatsledare Thomas Steffensen säger sig vara nöjd med facit hittills.

– Vi hoppas givetvis få ännu fler frågor till Øresundseksperterne och är säkra på att de kommer. Och vi börjar märka att kommuner i Greater Copenhagen får upp ögonen för detta, säger han till Rapidus.

Klik her for at se dansk version af artikeln

Keld Broskø

För ett år sedan lanserades ”Øresundseksperterne”, en webbtjänst för svenska och danska företag med frågor om att göra affärer på […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Hon tar över familjeimperiet

    Finansmarknadsdoldisen Jan Söderbergs familjeägda industrikoncern byter vd efter elva år. Ersättaren är en internrekrytering som närmast kommer från vd-posten i ett av de skånska dotterbolagen.

  • Det sjungande investeringsbolaget

    De samlar gräddan av svenska affärsänglar och ska investera i 20 bolag i år. Med karaoke som förenande kraft är målet att bygga Nordens bästa grundarcommunity.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.