söndag 18 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Jayway expanderar i Köpenhamn – bygger labb inom smarta hem

IT-bolaget Jayway öppnar ett nytt labb i Köpenhamn, efter samarbete med Samsung-ägda SmartThings. Labbet ska fokusera på smarta byggnader och städer, och kommer att ligga i samma fastighet som bolagets existerande kontor i Köpenhamn.

– Vårt VR- och AR-labb i Malmö har varit väldigt framgångsrikt. Många stora bolag har varit där och upplevt teknikens möjligheter, så vi vill göra något liknande men med fokus på smarta byggnader och städer, säger Jayways vd Philip Kron till Rapidus.

I en affär värd 200 miljoner dollar förvärvades SmartThings av Samsung för tre år sedan, efter att ha etablerat sig som en framstående utvecklare inom området smarta hus. Bolaget verkar i dag självständigt inom ramen för Samsung-koncernen och ansvarar för dess Internet of Things-utveckling.

– Samarbetet lyfter oss till en ny nivå, det är väldigt stort för oss, säger Philip Kron.

Jayway och SmartThings har samarbetat inom IoT-området under ett års tid och labbet som nu byggs i Köpenhamn är ett led i det samarbetet, uppger han. Labbet kommer dessutom också innehålla teknik från en annan ledande aktör inom hemautomation som Jayway samarbetar med.

Det nya labbet väntas vara igång under nästa år, vilket inledningsvis innebär minst sex nya tjänster i Köpenhamn. Under 2017 har Jayway anställt över 50 personer världen över och har nu mer än 200 medarbetare, varav 120 finns i Malmö. Nästan hälften av de nyanställda i år sitter på bolagets studio i Halmstad som invigdes under sommaren. Därutöver har Jayway egen personal i San Francisco och Stockholm.

Jayway har sedan starten arbetat med mindre IT-konsultuppdrag och på senare år även tagit sig an större projekt, som teknikutvecklingen för Gleerups digitala läromedel.

Under nästa år räknar Philip Kron med att ytterligare 40 personer ska rekryteras samt att omsättningen kommer överstiga 200 miljoner kronor med marginal. Planer finns även på att starta ett labb i Stockholm med inriktning på Internet of Things för detaljhandeln.

I år landar omsättningen på omkring 175 miljoner kronor, vilket är en ökning med cirka 10 miljoner från 2016. Största ägarna i bolaget är Mats Weidmar och Thomas Dagsberg.

Emiliano Strauss

IT-bolaget Jayway öppnar ett nytt labb i Köpenhamn, efter samarbete med Samsung-ägda SmartThings. Labbet ska fokusera på smarta byggnader och […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.


  • Beammwave – risk vänds från ned till upp

    Mobilteknikbolaget Beammwaves aktiekurs har lyft ordentligt den senaste tiden efter att intresset för bolagets teknologi ökat. Nu handlar det ”bara” […]

  • Easy Depot måste öka takten

    I höstas ville den onoterade fastighetsuppstickaren Easy Depot ta in 70 miljoner kronor i en riktad emission. Men planerna avbröts. Samtidigt har Easy Depot ambitionen att bygga 100-150 anläggningar inom tio år, resultatet hittills är två färdiga anläggningar. Nu måste bolaget accelerera för att nå målen.

  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Joel Eklund till Trianons styrelse

    Tepe-arvtagaren Joel Eklund tar plats i fastighetsbolaget Trianons styrelse. Det blir den femte styrelsen som han sätter sig i, förutom Tepe. Trianon kom även på tisdagen med en bra rapport, men aktiemarknaden verkar inte vilja ha fastigheter just nu.

  • Så mycket kostar det att hyra kontor i Malmö och Lund

    Öppna kontor i Malmö eller Lund? Hyrorna skiljer sig åt mellan de båda städerna, men kanske inte på det sätt man kan tro. Så här mycket kostar det att hyra och här finns de mest attraktiva lägena. Rapidus har ännu opublicerade siffror.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Zaplox tappar vd:n: “Det är ett hårt slag”

    Lundabolaget Zaplox vd Tess Mattisson har sagt upp sig. Nu söker bolaget en ”liknande profil” som hennes ersättare. Det här ska Tess Mattisson göra istället.

  • Tetra Pak investerar i impactbolag

    Hässleholmsbaserade Recoma, som tillverkar byggskivor av återvunna kartonger, får ett kapitaltillskott från en tungviktare inom kartongindustrin: Tetra Pak. Nu kan Recomas intäkter gå från 7 till 40 miljoner kronor.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.