torsdag 3 april 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Soprum på Hawaii övervakas med Malmöteknik

Med nybildade Device Radios teknik spelar det ingen roll vilken app eller hårdvara som används. Hittills har Malmöbolagets egenutvecklade infrastruktur för att koppla ihop olika typer av prylar, appar och mjukvara bland annat använts i en nybyggd skyskrapa på Hawaii.

– Vi gör ett nytt lager, en ny typ av byggsten som ligger ovanför exempelvis wifi och bluetooth. Om man är ett hårdvaruföretag så behöver man bara tänka på att skicka ut signaler, och mjukvarubolag kan bygga appar utan att tänka på kompatibilitet, säger medgrundare Christian Klemetsson till Rapidus.

Bolaget har genomfört flera kundprojekt. Ett av dem var på Hawaii där Malmöbolaget byggde ett system för att övervaka renlighet och behov av tömning i soprum. På varje våning av det nybyggda 33-våningshuset finns ett soprum. Genom att räkna hur många som använde soprummet, och när det senast tömdes, kunde det lättare avgöras vilka som var i störst behov av städning.

– Vi är i ett stadium där vi jobbar agilt med pilotprojekt. Vi var i Almedalen med bolaget Einride, som bygger världens första förarlösa lastbil utan hytt. Vi hjälpte dem att ta fram en demo för att köra en nedskalad version av lastbilen, som kunde styras på tio mils avstånd, säger Christian Klemetsson till Rapidus.

Hittills har verksamheten finansierats av bidrag från E.on, genom deltagande i acceleratorn E.on Agile i fjol, betalda kundprojekt, affärsänglar och Almi.

– Vi siktar på en större såddfinansieringsrunda till våren, då behöver vi 10-20 miljoner kronor, säger Christian Klemetsson.

Device Radio bildades i fjol och sysselsätter tre personer på heltid samt konsulter vid behov. Grundare är Fredrik Fernbrant och Christian Klemetsson, som även är majoritetsägare.

Emily Binks

Med nybildade Device Radios teknik spelar det ingen roll vilken app eller hårdvara som används. Hittills har Malmöbolagets egenutvecklade infrastruktur […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.

  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Precise tar in M&A-kompetens

    Precise Biometrics i Lund föreslår en specialist på strategiska företagsaffärer till styrelsen. Vd Joakim Nydemark förnekar dock att det ligger en ny agenda bakom rekryteringen.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.

  • Wallenberg går in i 34-bolag

    Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.

  • Nytt stödnätverk för elekronikföretag

    Opentech, tidigare med namnet Mobile Heights, i Lund går i spetsen för en ny stödsatsning för små och medelstora elektronikföretag. – Vi vill hjälpa dem ut internationellt, säger Opentechs vd Ola Svedin.

  • Additude-grundaren bygger nytt IT-bolag

    Additude-grundaren Jim Roslund är tillbaka i IT-branschen. Med en grupp tidigare Tretton37-medarbetare och deras uppdrag som grund drar han igång ett nytt IT-konsultbolag. Och gissa vad bolaget heter.

  • Säkra kommentarsfält – en lönsam historia?

    Ifrågasätt Media vill återuppliva kommentarsfunktioner på nätet och göra dem trollfria. Nu öppnas en investeringsrunda som ska räcka till svarta siffror.

  • Alteri Care satsar globalt

    Efter satsningen på internationell expansion närmar sig vårdtechbolaget lönsamhet – och ska revolutionera sjukvården i Zimbabwe.

  • Hon tar över rodret på Softhouse

    I fjol tog Stina Åkesson plats i vd-stolen på teknikbolaget Ourliving. Nu kliver hon även in i en vd-roll på ägarbolaget Softhouse. Här berättar den förre AF-borgbossen om ett turbulent fjolår.