torsdag 20 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Skånskt teknikbolag fusionerar med Stockholmsstudio

Frankly Consulting, med huvudkontor i Malmö, går samman med samarbetspartnern Howl. Med fusionen i hamn räknar ledningen med att omsätta 70 miljoner kronor i år och utöka kundbasen i USA rejält.

Frankly grundades 2011 av fyra tidigare utvecklare på Nokia i Köpenhamn och har med åren växt till knappt 40 anställda, de flesta med en bakgrund från Sony Mobile, Ericsson eller Blackberry. Bolaget är inriktat på teknik- och produktutveckling av allt från danska Jabras öronsnäckor med inbyggda pulsmätare till omskrivna Stockholmsbolaget Volumentals 3D-scanner för fötter.

– Volumental är i grunden ett mjukvarubolag så vi tog hand om deras hårdvaruutveckling och produktion. Vi fokuserar mycket på uppdrag där hårdvara möter mjukvara, säger Franklys vd Claes Lundin.

Frankly har länge samarbetat med designstudion Howl och delar redan lokaler med Howl i Malmö och Stockholm. Det fusionerade bolaget ska gå under namnet Above Agency och ledas i tandem av Claes Lundin och Howls nuvarande vd Filip Sauer.

– Det speglar vår filosofi att teknik och design är lika viktiga. Vi kommer också ompositionera oss en del, vara med tidigare i utvecklingsprocessen och utöka våra tjänster inom till exempel affärsutveckling och servicedesign, säger Claes Lundin.

Above Agency kommer initialt få runt 70 anställda i Malmö, Stockholm och kinesiska Shenzen. Men den närmaste framtiden hoppas Claes Lundin framförallt på den amerikanska marknaden.

– Vi har ett antal kunder där nu och gör en storsatsning på öst- och västkusten, säger han.

Som Rapidus tidigare berättat fördubblade Frankly omsättningen det senaste räkenskapsåret till 33 miljoner kronor. Utöver rena konsultarvoden tar Frankly ibland betalt genom royalty-ersättning eller genom att bli delägare i bolagen de jobbar för. Exempelvis har Frankly en andel i Malmöbolaget Ear Labs, som utvecklat öronproppar för simmare och surfare. Frankly har just sålt av en tidigare ägarpost i likaledes Malmöbaserade Radinn.

Liksom Howl och Frankly kommer Above Agency ägas av personer aktiva i bolaget.

Erik Olausson

Frankly Consulting, med huvudkontor i Malmö, går samman med samarbetspartnern Howl. Med fusionen i hamn räknar ledningen med att omsätta […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Krinovas vd lämnar på dagen

    Inte ens ett år på posten blev det för Krinovas vd Ulrika Hasselgren. Hon lämnar vd-rollen med omedelbar verkan efter en överenskommelse med styrelsen. Orsaken är ”olika syn på hur verksamheten bäst ska ledas”.

  • Alixlabs i mål med 155-miljonersrunda

    Alixlabs i Lund har kämpat länge för att få in kapital till sin kostsamma investering i nanoteknik. Men till slut är bolaget i mål, trots ett kallt investeringsklimat kring hårdvara.

  • Hård motvind för Eolus

    Vindkraftsbolaget Eolus i Malmö redovisar en brakförlust för årets tredje kvartal. Pressade marginaler och problem med prestigeprojektet Pome i USA tvingar nu bolaget till omfattande sparåtgärder.


  • Alixlabs i mål med 155-miljonersrunda

    Alixlabs i Lund har kämpat länge för att få in kapital till sin kostsamma investering i nanoteknik. Men till slut är bolaget i mål, trots ett kallt investeringsklimat kring hårdvara.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.

  • Vd-byte på Lime

    Det vankas vd-byte på Lime Technologies när Nils Olsson slutar efter nästan 20 år i bolaget. — Det är helt odramatiskt, säger Nils Olsson till Rapidus.

  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit. 

  • Han lämnar efter 25 år

    Addpro-grundaren Nicklas Persson lämnar nordiska IT-jätten Itm8 som bolaget numera ingår i. För Rapidus berättar han varför och vad han ska göra härnäst.

  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.