torsdag 18 september 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

LU Holding gör fem nya investeringar…

Sedan årsskiftet har LU Holding investerat i fem nya bolag, vilket är rekord för det universitetsägda investeringsbolaget. Nyligen såldes Mistbase till hårdvarujätten ARM, i en affär som enligt uppgift till Rapidus gav delägaren LU Holding över tio miljoner kronor.

– Vi förväntar oss att 2017 blir det bästa året någonsin, både sett till antal investeringar och till vårt rörelseresultat, säger Linus Wiebe, innovationsdirektör.

Det beror delvis på försäljningen av Mistbase i Lund, som utvecklar teknik för strömsnål radiokommunikation.

Ett av de bolag som LU Holding nyligen gått in i är nybildade C2Amps i Lund. Bakom bolaget står Acconeer-grundaren Lars-Erik Wernersson och Ericssonveteranen Lars Tilly.

C2Amps ska kommersialisera forskning från LTH:s institution Elektro- och informationsteknik. Bland annat handlar det om att utveckla energisnåla transistorer och kretsar med hjälp av halvledarmaterial från den tredje och femte gruppen i periodiska systemet. Vissa av dessa ämnen har åtråvärda egenskaper, men är så sällsynta att de enbart kan komma ifråga för kommersiell användning om transistorerna skalas ner till nanostorlek. Det ökar också prestandan.

– Vi har en stor forskningsvolym med flera nationella program och ett stort EU-projekt som vi leder. C2Amps ska hantera det som kommer ut från forskningen, och ta kontakter med de stora bolagen, säger Lars-Erik Wernersson till Rapidus.

Nanotransistorer skulle kunna spela en nyckelroll i att hålla världens energikonsumtion i schack då allt fler prylar kopplas upp och kommunicerar med varandra.

– Men det beror på vilka beslut som fattas i de stora bolagen, säger Lars-Erik Wernersson.

I styrelsen sitter bland annat Lars Tilly, tidigare forskningschef och sajtchef för Ericsson i Lund och initiativtagare till mobilklustret Mobile Heights. LU Holdings andel i bolaget är 18 procent.

LU Holding har sedan årsskiftet även investerat i Safe Mimo som utvecklar säker och snabb trådlös kommunikation för 5G – och WiGig-nätverk. Även Safe Mimo är sprunget ur LTH:s institution för elektro- och informationsteknik. Corsmed utvecklar en molnlösning för simulering av magnetröntgen, och Apertilis sysslar med säkra låssystem, primärt för äldrevården.

LU Holding är delägare i över 40 bolag.

Elin Andersson Rosenstock

Sedan årsskiftet har LU Holding investerat i fem nya bolag, vilket är rekord för det universitetsägda investeringsbolaget. Nyligen såldes Mistbase till hårdvarujätten […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår


  • Life science-bolag på reträtt från börsen

    Flera av Lunds life science-bolag verkar släppa hoppet om att börsen ska vara en plats för att locka riskkapital. Rapidus noterar nio avhopp från börsen under 2025. Prostalund, med huvudägaren Mats Alyhr, är det senaste exemplet.

  • Telavox köper konkurrenter för 100 miljoner kronor 

    Skånska miljardbolaget Telavox köper konkurrenter i Sverige och Danmark, som ska integrera Malmöbolagets ”AI-receptionist” i sina verksamheter. Samtidig avslöjar vd Viktor Karlsson att Telavox kan gå till börsen. 

  • ”Vissa borde inte ha kommit till börsen”

    I noteringsyran för ett par år sedan släpptes förhoppningsbolag som inte var redo in på listorna – och life science-sektorn är överrepresenterad. Det menar Aktiespararnas chefsjurist Sverre Linton. 

  • Hon är sommarens skånska emissionsdrottning

    Trots en skakig kapitalmarknad har entreprenörer från såväl life science som tech lockat investerare. Mest har Hansa Biopharma rest, med den nya vd:n Renee Aguiar Lucander. Rapidus har sammanställt sommarens nyemissioner.

  • Skånska nyemissioner drog in 1,3 mdr

    Hansa Piopharma tog in mest pengar i sommar, medan Beammwave och Pila Pharma gjorde de mest överteckande. Långt ifrån alla bolag nådde dock sina mål med emissionerna. Här är hela listan.

  • Insynspersoner tankar aktier

    Den nytillträdda Kjell-toppen Sandra Gadd har under sommaren och hösten storshoppat aktier i prylkedjan. Även andra insynspersoner i skånska bolag har passat på att köpa aktier när kurserna har dalat. Det visar Rapidus koll.

  • Spotlight startar nyhetssajt

    Spotlight lanserar en nyhetssajt som bevakar bolag och tillgångar som är noterade på företagets egen aktiemarknad. Vid rodret sitter en Rapidus-veteran, tidigare chefredaktör Niclas Lindstrand.

  • Nanobolagen – var är investerarna?

    I EU vill politikerna stärka den europeiska halvledarindustrin, men investerarna lyser med sin frånvaro. Rapidus har pratat med tre onoterade framtidsbolag i nanostaden Lund.

  • Wesports på uppköpsoffensiv

    Malmöbaserade Wesports följer upp vårens aggressiva förvärvsstrategi med ett uppköp av norska Sportsmaster. Nu siktar vd Ted Sporre på ett nytt rekordår och går samtidigt framåt med börsplanerna.

  • Okända sensorbolaget växlar upp…

    Det profiltunga sensorbolaget Waltero tog nyligen in drygt 31 miljoner kronor i en nyemission. Så här ska pengarna användas till positivt kassaflöde.