fredag 16 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nya värvningar på Orbital Systems, Red Glead och Connectitude

Mårten Öbrink lämnar vd-posten för inkubatorn Minc i Malmö. Han går till Orbital Systems där han ska arbeta som teknisk chef för bolagets produkter. Han tar även plats i styrelsen. Malmöbolaget Orbital Systems utvecklar en dusch som återanvänder stora delar av vattnet och värmeenergin. Öbrink kliver även in i styrelsen för Arthro Therapeutics i vår. Bolaget har tagit fram en mjukvara för att behandla kroniska sjukdomar, däribland artros. Vem som tar över posten på Minc är i dagsläget oklart, en ny vd planeras vara på plats under våren.

Helena Ekdahl, grundare av Labjoy och före detta AstraZeneca-anställd, går till kontraktsforskningsbolaget Red Glead Discovery i Lund. Helena Ekdahl kommer ansvara för affärsutveckling och vetenskapliga tekniker inom områdena cellbiologi och molekylärbiologi. Hon kommer fortsätta driva Labjoy på deltid. Labjoy är inriktat på konsultbemanning inom biologiskt laboratoriearbete samt utveckling av labbutrustning.

Peter Blomberg har rekryterats för att jobba med affärsutveckling inom Malmöbaserade IT-konsultbolaget Connectitude. Han har tidigare haft en rad liknande befattningar på Alfa Laval och ABB. Connectitude jobbar gentemot industrin och utvecklar mjukvara för att styra och läsa av maskiner. Bolaget grundades i höstas, men dess verksamhet har existerat tidigare inom moderbolaget Cenito Software. Koncernen har 30 anställda, varav cirka hälften jobbar med Connectitude.

Rapidus

 

Mårten Öbrink lämnar vd-posten för inkubatorn Minc i Malmö. Han går till Orbital Systems där han ska arbeta som teknisk […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.


  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.

  • Beammwave – risk vänds från ned till upp

    Mobilteknikbolaget Beammwaves aktiekurs har lyft ordentligt den senaste tiden efter att intresset för bolagets teknologi ökat. Nu handlar det ”bara” […]

  • En finanschef ut och en in

    I sommar lämnar Magnus Blixt rollen som finanschef på Skånes bioteknikstjärna Cellavision. Arbetet med att hitta hans efterträdare är redan igång. Och på Skånes största läkemedelsbolag, Camurus i Lund, kliver en ny finanschef in.

  • Ny kris i Prostalund

    Snart två år efter en uppslitande maktkamp om Prostalund talar nu bolaget om att det kan bli tal om konkurs. Aktien störtdyker efter ett pressmeddelande på måndagkvällen. Detta har hänt.

  • Flygande start för Lindberg på Moroxite

    Han rekryterades för att leda Moroxite till ett marknadsgodkännande och det har redan tagit fart. På dag tre på nya jobbet berättar Fredrik Lindberg att bolaget har kommit in på FDA:s gräddfilsspår.

  • “Bästa pitcharna någonsin på Hetch”

    Imorgon arrangerar Hetch ”Startup Demo Day” där inkubatorns hetaste startups får pitcha för investerare. Det lär bli pitchar att skriva hem om – om man får tro inkubatorn själv.

  • Bonesupport-veteran tar över Moroxite

    Moroxite siktar mot ett amerikanskt marknadsgodkännande nästa år. Då toppar styrelsen ledningen och låter en Bonesupport-grundare kliva in som vd.

  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Sandberg pytsar in mer i cancerbolag 

    Medtech-bolaget Reccan gör en riktad nyemission. Största investerare är Sandberg Development, som tidigare gått in med pengar i Lundabolaget. – Utvecklingsfasen är avslutad, säger vd Anna Brodén.