fredag 15 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Vd-byten inom skånsk life science – Puls värvar Sarah Fredriksson

Genovisgrundaren Sarah Fredriksson lämnar sin post som vd i forskningsavknoppningen Edvince efter nio månader. Istället blir hon ny vd i Helsingborgsbolaget Puls, där hon efterträder Pontus Ottosson. Han blir i sin tur investeringsansvarig i Chalmers Ventures i Göteborg som investerar i Chalmersrelaterade uppstartsbolag.

Sarah Fredriksson kom in tidigt i bolaget och har arbetat med att bygga upp bolagets strategi. Hon har förberett företagets första kliniska studier av en behandling som ska minimera skador på hjärnan vid stroke, baserad på arbete av professor Lars Edvinssons forskningsgrupp vid Lunds universitet. Edvince fick i december in sex miljoner kronor i riskkapital från bland andra LMK och har som målsättning att notera sig inom några år.

– Sarah har gjort ett fantastiskt jobb, allt är riggat för fortsättningen. Hon hade varit perfekt att fortsätta, men istället har vi fördelen att kunna skräddarsy kraven för den nya vd:n efter bolagets nuvarande fas, säger Edvinces styrelseordförande Cristina Glad till Rapidus.

Sarah Fredriksson stannar kvar i Edvince som styrelseledamot och mindre delägare. Hon tillträder vd-tjänsten på Puls till sommaren.

–  Tidigare har jag jobbat som vd i produktbolag, och nu får jag jobba mer strategiskt med ett skickligt team som tar sig an hela processen från affärsutveckling till finansiering och exit. Framförallt får jag chans att använda min erfarenhet i mer än ett projekt åt gången, säger Sarah Fredriksson.

Puls, som investerar i tidiga life science-projekt, arbetar just nu med att göra om sin struktur, få in större institutionella investerare och minst 150 miljoner kronor i kassan för att ge portföljbolagen långsiktig finansiering. I dag är sfären kring Länsförsäkringar Skåne störst delägare, med runt 30 procent.

– Arbetet med den nya strukturen går väldigt bra, säger Pontus Ottosson, som går till Chalmers Ventures i Göteborg, med årlig investeringsbudget av 30 miljoner kronor över tio år.

Elisabet Ottosson

Genovisgrundaren Sarah Fredriksson lämnar sin post som vd i forskningsavknoppningen Edvince efter nio månader. Istället blir hon ny vd i […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Sommarens raketer – och magplask

    Medan du legat i hängmattan har det skånska näringslivet fortsatt att rulla på med både spektakulära aktierusningar och konkurser. Vi har samlat ihop allt du behöver veta.

  • Rika prioriterar långresor – inte kultur

    Långresor, mat, klockor, vin och bilar. Det är vad de rikaste är mest intresserade av. Vad hände med kulturen? Det frågar sig Jan Dahlqvist.

  • Vindkraftsjätten gör megaemission

    Den danska energijätten Örsted meddelar i dag att bolaget ska genomföra en nyemission i mångmiljardklassen. Beskedet får aktien att rasa på Köpenhamnsbörsen.


  • Danskt vaccinbolag blir svensk-brittiskt

    Det svenska rikskapitalbolaget Nordic Capital och det brittiska Permira lägger ett bud på Bavarian Nordic. Affären värderar det danska bolaget till 28,5 miljarder kronor.

  • Cantargia i superaffär – med bismak

    Läkemedelsbolaget Cantargia i Lund säljer ett forskningsprogram till japaner och kan som mest få in mer än 6 miljarder kronor på affären. Samtidigt kom resultat från bolagets toppkandidat som var en besvikelse.

  • Från 40 miljoner till 40 miljarder

    Sedan Fredrik Tiberg klev in som vd för Camurus har bolagets värdering gått från 40 miljoner till 40 miljarder kronor. Rapidus träffar honom på huvudkontoret i Lund för att höra om vägen dit och planerna framåt.

  • Skånska högutdelare – så mycket delar de ut

    Vår och sommar är utdelningstider. Rapidus har tittat igenom 1 000 onoterade skånska företag och hittat högutdelarna, och vilken familj som får mest.

  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Gore-tex-bolaget öppnar för Suturion

    Lundabolaget Suturion har tecknat avtal med en medicinteknisk tungviktare. Nu startar försäljningen av bolagets kirurgiska symaskin på den amerikanska marknaden. – Avtalet hanterar eventuella tullar, säger vd Paan Hermansson.

  • Farväl till Lundabolaget

    Combigenes miljardavtal med Spark Therapeutics sprack. Därefter lämnade bolaget Skåne. I början av året fick samtliga anställda, inklusive vd Peter Ekolind, gå – och nu kommer spiken i kistan när hela forskningsverksamheten avvecklas.

  • Cantargias antikropp i amerikanskt snabbspår

    Cantargias läkemedelskandidat nadunolimab har fått Fast Track-status i USA. Det fick aktien att ta ett litet glädjeskutt.

  • Aktietips inför sommaren

    Skånska aktier har som vanlig haft svårt att glädja sina ägare det senaste året. Det har varit många genomklappningar, men innebär det att det finns lågprisfynd att göra nu? Rapidus har tagit en koll på vad proffsen gör i vår region.