fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Småländska rekryterare gör framstöt i Skåne

Malmöbyrån Aspektas grundare och tidigare vd Magnus Dahl är ny extern styrelseordförande för Växjö-baserade Högström & Co, som sysslar med chefsrekrytering. Värvningen är ett led i bolagets etablering i Skåne, som sedan en tid har en adress i Malmö.

Högström & Co har bland andra TV4-gruppen, Kiviks Musteri och Malmöbaserade fönstertillverkaren Inwido i kundlistan men merparten av uppdragen kommer från medelstora företag i Småland och Blekinge, där den nio man starka personalstyrkan är utspridd på tre kontor.

– Vi är ganska färdiga i regionen och har börjat titta på Skåne. Vi omsätter 15 miljoner kronor i dag och har lagt en affärsplan för att dubbla det om 5-6 år. Den tillväxten räknar vi kommer ske nästan enbart i Skåne, säger Mats Högström till Rapidus.

Han äger Högström & Co tillsammans med kompanjonen Håkan Cöster, som under våren flyttat ned till Malmö. De närmaste åren räknar Mats Högström med att anställa ytterligare en handfull vid Malmökontoret.

Magnus Dahl grundade Aspekta 1994 och var fram tills augusti huvudägare i PR-byrån. Sedan årsskiftet arbetar han som styrelseproffs med poster i bland annat HSB Malmös och Lunds djursjukhus styrelser.

Erik Olausson

Malmöbyrån Aspektas grundare och tidigare vd Magnus Dahl är ny extern styrelseordförande för Växjö-baserade Högström & Co, som sysslar med […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott. 


  • Extraliv för Youcruit

    De tog in mer än 100 Mkr, men för lite mer än ett år sedan försattes Youcruit i konkurs och en anonym minoritetsägare köpte konkursboet. Rapidus kan idag avslöja vem det är som i dag driver vidare verksamheten – på andra sidan Atlanten.

  • På nya jobb i näringslivet 

    Skånska bolag möblerar om i toppen. Bland annat har mjukvarujätten Netset fått en ny vd. Rapidus sammanfattar de senaste rekryteringsnyheterna i det skånska näringslivet. 

  • Chefsrekrytering i Malmös byråvärld

    En övergång från idrottsrörelsen till byråvärlden. En chefsvärvning mellan grannkommunerna i nordöst. Här är de senaste jobbnyheterna i Skånes näringsliv. […]

  • …medan annonsbolaget ger upp

    Malmöbaserade Emerse har begärt sig självt i konkurs. En mix av pandemi och vikande annonsmarknad har bidragit – men också att tekniken inte längre är unik.

  • Vd-byte i fastighetsjätten

    Efter mer än ett decennium lämnar Unni Sollbe Stena Fastigheter Malmö. I Ängelholm ska en ny finanschef göra Koenigsegg börsfähigt. Här är de viktigaste jobbnyheterna i Skånes näringsliv under veckan som gått.

  • Infab gör dubbel vd-värvning

    Kommunikationsbyrån Infab anställer inte bara en utan två nya vd:ar på ett bräde. Båda är veteraner i Skånes kommunikationsbransch.

  • Förlusten minskar för Pion Group

    Danir-kontrollerade Pion Group har det fortsatt tufft och avyttrar flera dotterbolag. Men vd Martin Hansson tycker att läget är bättre nu jämfört med i fjol.

  • Sjöbergska gör förvärv

    Sjöbergska Huset i Malmö förvärvar byrån Kind, eller We are Kind som det Malmöbaserade bolaget heter. Efter förvärvet räknar koncernen med att omsätta över 50 miljoner kronor i år.

  • På nya jobb

    Skånska börsbolag möblerar om i toppen. En ny vd tar över rodret för att ge fart åt expansionen medan en annan bygger sitt team för att vända nedåtgående siffror.

  • Inwido – fönstret ännu bara på glänt

    Fönster- och dörrtillverkaren Inwido har minst sagt ambitiösa tillväxtmål. På mindre än fem år ska bolaget dubbla omsättningen till 20 miljarder kronor. Inte alls omöjligt om man frågar bolagets tävlingsinriktade vd Fredrik Meuller, trots en medioker kvartalsrapport som kom på måndagen.