lördag 13 september 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Sony-veteraner bygger hårdvara för försvunna dykare

Ytterligare en idé sprungen ur Sony Mobiles uppstartsprogram Next Step är på väg att bolagiseras och sättas i produktion. Produkten är en hårdvara som ska lokalisera dykare under vatten med hjälp av ultraljud.

Sony Mobile-veteranerna Jerry Färm och Ola Albertsson är båda dykare och har själva erfarenhet av incidenter då ett undervattenslarm eller lokaliseringsverktyg hade behövts.

jerry_farm– Jag gjorde exempelvis ett nattdyk när min ficklampa slutade fungera, då är det omöjligt för både meddykare och båten att lokalisera mig, säger Jerry Färm, säljansvarig för bolaget som håller på att ta form.

Troligtvis kommer företaget gå under namnet SubDetect och den första produkten kallas DiverFinder. Dyklarmet som nu utvecklas i Mapcis labb i Lund ska säljas som ett tillbehör som dykaren själv fäster på armen eller i sin dykväst. Förhoppningen är att kunna ta fram en hårdvara med en räckvidd på 1.500 meter.

– Med enheten ska dykare både kunna uppmärksamma och lokalisera varandra, men även dykguider och ombordpersonal ska kunna hitta dykarna, säger Jerry Färm.

DiverFinders sändare och mottagare har hittills testats i labb och i Lomma hamn, under sommaren ska designen slimmas.

– Det ska vara en enkel och relativt billig grej, visualiseringen ska inte ske med display utan snarare med LED-ljus eller ljudsignaler som tilltar när man närmar sig den man letar efter, säger Jerry Färm.

Delägare i Subdetect är också hårdvarudesigner John Berntsen, som också är medgrundare till Ideon-baserade Soreco, även det sprunget ur Sony Mobiles Next Step-program. På sikt ser trion flera användningsområden för sin teknik, exempelvis för mätningar i havet eller för kontroll av hamntrafik. Hittills drivs utvecklingen av eget kapital men en ansökan om förstudieanslag ska lämnas in till Almi.

Jennie Lorentsson

Ytterligare en idé sprungen ur Sony Mobiles uppstartsprogram Next Step är på väg att bolagiseras och sättas i produktion. Produkten […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Spotlight startar nyhetssajt

    Spotlight lanserar en nyhetssajt som bevakar bolag och tillgångar som är noterade på företagets egen aktiemarknad. Vid rodret sitter en Rapidus-veteran, tidigare chefredaktör Niclas Lindstrand.

  • Skånsk lyxtaxi växlar upp

    Privatchaufförsföretaget The Car köper Malmöbolaget A Limo. Affären är The Cars första förvärv och grundaren Tord Rosenlund utesluter inte fler. 


  • Nanobolagen – var är investerarna?

    I EU vill politikerna stärka den europeiska halvledarindustrin, men investerarna lyser med sin frånvaro. Rapidus har pratat med tre onoterade framtidsbolag i nanostaden Lund.

  • Okända sensorbolaget växlar upp…

    Det profiltunga sensorbolaget Waltero tog nyligen in drygt 31 miljoner kronor i en nyemission. Så här ska pengarna användas till positivt kassaflöde.

  • Veberöd är Sveriges första smarta by 

    Veberöd i Lunds kommun kallas för Sveriges första smarta by. I åtta år har byn attraherat företag, akademin och investeringar till sin forskarby, som använder byn som en testbädd för digital landsbygdsutveckling.

  • Första året med vinst för Pinmeto

    Saas-bolaget Pinmeto visade 2024 för första gången vinst på sista raden. Nu satsar på bolaget på att utvidga med nya geografiska marknader och samtidigt växa i Malmö.

  • Kändisarna flockas kring AI-investeringar

    Det okända AI-bolaget plockar in 18 miljoner kronor från bland andra Bonnier-familjen och EQT-toppen Thomas von Koch. Det som lockar är grafdatabaser.

  • Så lockade han fastighetsjätten

    Han mejlade fastighetskungen Erik Selin och frågade om han ville investera i deras startup-företag. Det ville han. Bolaget Explainer ser tillväxt för sin AI-tjänst som skapa företagsfilmer. 

  • Safeture-profil släpper skådespelar-AI

    Andreas Rodmans nya bolag Lingotion lanserar sin första kommersiella produkt för spelutvecklare: AI som får karaktärer att agera självständigt och mer trovärdigt än i dagens dataspel.

  • Klang AI toppar styrelsen

    Dubblade intäkter och en glödhet Europamarknad får Klang AI att trycka på gasen. Nu plockar bolaget in sina kändisinvesterare i styrelsen för att navigera expansionen.

  • Nytt huvud rullar i Careium

    Careiums vd Christian Walén lämnar med omedelbar verkan. Beskedet kom igår kväll, mindre än tre månader efter att trygghetslarmsbolaget sparkat sin styrelseordförande.

  • Beammwave gör nyemission

    Radioteknikföretaget Beammwave i Lund vill få in 65 miljoner kronor för att inleda storskalig tillverkning. – Vi har flera mycket stora multinationella kunder som väntar, säger vd Stefan Svedberg.