torsdag 10 april 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

SEB och Assa Abloy går med i Mobile Heights

Klusterorganisationen Mobile Heights lockar allt fler aktörer utanför mobilbranschen. De senaste veckorna har såväl danska patentbyrån Høiberg som storbanken SEB och dörrjätten Assa Abloy Entrance Systems blivit medlemmar.

Medan SEB främst är ute efter att hitta nya kunder bland små- och medelstora bolag har Assa Abloy Entrance Systems gått med för att få ytterligare kontaktyta gentemot den digitala utvecklingen, uppger Mobile Heights vd Ola Svedin. Av klusterorganisationens budget på knappt sex miljoner kronor under 2016 står medlemsavgifterna för 80 procent.

Bland övriga tillskott i medlemslistan finns designstudion Block Zero i Malmö, grundat av ett gäng tidigare Blackberry-anställda, schweiziska börsbolaget U-blox, som köpte upp Malmöbolaget ConnectBlue 2014, samt danska patentbyrån Høiberg, som stegvis ökat sin skånska närvaro de senaste åren. I dag kommer runt tio procent av omsättningen från svenska kunder uppger Peter Holm, som är delägare och ansvarig för den svenska marknaden.

Høiberg - Marielle Dejligbjerg og Peter Holm    8/2013– Høiberg har i dag verksamhet inom alla teknikområden. Historiskt har dock tyngdpunkten legat inom life science, och i Skåne har Høiberg hittills huvudsakligen varit aktiva på Medicon Village. Vi har inget eget kontor i Lund ännu men det ligger helt klart i pipelinen, säger han till Rapidus.

Høiberg har i dag ett 40-tal anställda i Köpenhamn och Århus. Bland de större kunderna finns bryggerijätten Carlsberg, isoleringsmaterialbolaget Rockwool samt de stora universiteten i Danmark och södra Sverige.

Erik Olausson

Klusterorganisationen Mobile Heights lockar allt fler aktörer utanför mobilbranschen. De senaste veckorna har såväl danska patentbyrån Høiberg som storbanken SEB […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Tung uppbackning för Ideonbolag

    Ideonbolaget Spec-Imaging backas av tunga investerare. Nu gör bolaget en nyemission för att vidareutveckla sin teknik kring mätning av vattenföroreningar. Så här mycket tog de in och så långt räcker pengarna.

  • Är det Europas tur nu?

    KRÖNIKA: Kan Trumps galenskaper trots allt ge Europa en välbehövlig spark i baken? USA har förvisso lånat sig till tillväxt, men Europa har inte gjort någonting. Vi får inte stå stilla medan världen springer ifrån oss, skriver Rapidus krönikör Jan Dahlqvist.


  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Tung uppbackning för Ideonbolag

    Ideonbolaget Spec-Imaging backas av tunga investerare. Nu gör bolaget en nyemission för att vidareutveckla sin teknik kring mätning av vattenföroreningar. Så här mycket tog de in och så långt räcker pengarna.

  • Blandat utfall när teknikbolag fyller på kassan

    Två av regionens teknikbolag har stängt finansieringsrundor i 50-miljonersklassen. Men där Acconeers nyemission var fulltecknad på förhand fick Obducat nöja sig med betydligt mindre.

  • ANNONS Innehåll från EKN

    Helsingborgsföretaget håller bilden skarp på världens största teleskop

    En bergstopp i öknen, ett underjordiskt boende från en Bond-film – och ett svenskt exportstöd. Det är några ingredienser i historien om det extremt stora teleskop som just nu håller på att byggas i Chile.

  • Wesports fyller på kassan

    Bara några dagar efter att Rapidus berättat om vd-bytet i Malmöbaserade Wesports kommer nästa nyhet. Bolaget fyller på kassan med 130 Mkr genom en företrädesemission. Så mycket värderas bolaget till.

  • Snålt utfall för Aqilion

    Det bidde bara en tumme av Aqilions nyemission. Knappt 42 procent av det önskade kapitalet kom in och nu tvingas vd Sarah Fredriksson dra ned på takten. – Det är trist, och extremt tufft för alla just nu, säger hon.

  • Inarea lyfter blicken mot taket

    Golvläggningskoncernen Inarea fortsätter serieförvärva, denna gång en undertaksmontör. Det innebär ett avsteg från ursprungstanken att konsolidera golvbranschen. Vd Rikard Fransson drar fördel av att ha ett starkt kassaflöde i en svag marknad.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.

  • Första kvartalets skånska vinnare

    Sex skånska aktier har stigit med mer än 100 procent under årets första kvartal. Och den aktie som gått allra bäst steg med nästan 400 procent. Rapidus har listan på bäst och sämst på börsen hittills i år.

  • Förmögenhetsförvaltarens tillväxtrecept

    Ericsson & Partners är något av en doldis i Malmö. Men förra året växlade förmögenhetsförvaltaren upp ordentligt med en tillväxt på 50 procent. Vice vd Jacob Malmberg förklarar vad som ligger bakom.