måndag 30 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

… som rundar av neddragningen

Till sommaren är de sista av de uppsagda klara med karriärutvecklingsprogrammet Next Step. På Sony vill platschef Pär Thuresson hellre tala om vägen framåt, där den 100 personer starka utvecklingsenheten Research & Incubation spelar en nyckelroll.

Som Rapidus tidigare berättat har den nybildade enheten Research & Incubation mandat att experimentera med nya tillämpningar av Sony Mobiles teknik inom 5G-kommunikation och uppkopplade prylar, bortom mobiltelefoner och wearables. Den tänkta målgruppen är inte i första hand konsumenter utan företag inom olika branscher.

Pär_Thuresson– Det kan till exempel handla om teknik för att effektivisera konferensmiljöer eller för att underlätta logistiken inom sjukvård och industri, säger Pär Thuresson till Rapidus.

Han vill inte gå in närmare på vilka konkreta projekt den nya innovationsavdelningen arbetar med men säger att Sony Mobile redan i dag har prototyper ute som testas i skarpt läge.

– Inom ett år hoppas jag vi har ett antal idéer från Research & Incubation som är ute hos slutkunder, säger han.

Enligt senaste prognosen kommer Sony Mobile sälja 25 miljoner mobiler innevarande räkenskapsår, närapå en halvering mot året före. På mobilmässan i Barcelona presenterades den nya modellen Xperia X, men även en rad sidoprodukter under samma varumärke, däribland en geststyrd projektor och en bärbar minikamera med röst- och ansiktsigenkänning.

– 2016 ligger fokus på att stabilisera vår försäljning och skapa lönsamhet med en mindre och skarpare produktportfölj. Vi koncentrerar oss även på kärnmarknaderna där vi är stora, det vill säga Europa, Japan och resten av Asien, säger Pär Thuresson.

Han tog över som platschef i somras från Bengt-Arne Molin, som istället fick ansvaret att leda den snart avslutade neddragningen.

– Diskussionen pågår om vad han ska göra sedan, säger Pär Thuresson.

Erik Olausson

Till sommaren är de sista av de uppsagda klara med karriärutvecklingsprogrammet Next Step. På Sony vill platschef Pär Thuresson hellre […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Qvickly startar om med ny vd – igen

    Turbulensen i betaljätten Klarna har öppnat upp för mindre aktörer. Malmöbaserade Qvickly är en av dessa. – Vi har tagit en del business inom e-handel det senaste halvåret, säger nytillträdde vd:n Malin Jonsson Skogman. 

  • Avionero skänker tio procent – vill att resejättarna gör samma sak

    Efter nedmonteringen av USAID utmanar Avionero resebranschen att donera mer till välgörenhet. — Marginalerna i branschen är så pass bra, säger vd Lars Kristensson.

  • Techprofil går in i Ifrågasätt

    Lunda-startupen Ifrågasätt Media får i samband med en kapitalrunda in välkända namn i ägarskaran, en Saas-veteran och ett kvinnligt nätverk. – Vi får in en ägare som vet hur man skalar upp, säger vd Gustav Hjärne.

  • ”Innan du anställer – kolla först om AI kan göra jobbet”

    På Malmöföretaget Getaccept har vd Samir Smajic satt upp tydliga riktlinjer för att öka AI-användningen. Han vill se fler chefer göra likadant.

  • Hologrambolaget vill ha 50 Mkr

    Teknologibolaget Realfiction Holding vill göra en företrädesemission på 50 miljoner kronor före kostnader. Pengarna ska användas till låneavbetalningar och till kommersiella aktiviteter kring bolagets 3D-hologram. 

  • Crunchfish: ”Vi har haft fel approach”

    Malmöbaserade Crunchfish aktie har gått upp med 100 procent sedan i fredags. Bolaget lade nyligen ner ett av två affärsområden och släppte en positiv patentnyhet. Men vd Joachim Samuelsson menar att något helt annat driver kursen.

  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • Beammwave – risk vänds från ned till upp

    Mobilteknikbolaget Beammwaves aktiekurs har lyft ordentligt den senaste tiden efter att intresset för bolagets teknologi ökat. Nu handlar det ”bara” […]