torsdag 18 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Fehmarn Bält-tunneln försenas ytterligare

Det kan dröja fram till 2027 innan tunneln under Fehmarn Bält kan öppna. Detta står klart sedan ytterligare förseningar uppkommit på den tyska sidan, skriver tidningen Ingeniøren.

Tunneln skulle enligt den ursprungliga planen öppna 2018. Invigningen har dock redan blivit framflyttad ett par gånger, senast i våras då regeringen sköt fram öppningen till 2024 i ett försök att pressa de skenande byggkostnaderna genom att ge entreprenörerna mer tid på sig att avsluta arbetet.

På ett pressmöte i slutet av förra veckan med delstaten Schleswig-Holsteins transportminister Reinhard Meyer och danska kollegan Hans Christian Schmidt (Venstre) kom det fram att ytterligare förseningar drabbat bygget. Det tyska myndighetsgodkännande som väntades nästa år kan vara på plats tidigast 2017 sedan ärendet stött på patrull hos ämbetsmännen i Schleiswig-Holstein.

Samtidigt ökar motståndet från lokalbor och miljöorganisationer som motsätter sig tunnelbygget. De tyska myndigheterna behandlar just nu 3.100 petitioner och skriftliga protester mot projektet.

Reinhard Meyer menar också att sannolikheten för att miljöorganisationerna går till domstol för att försöka stoppa eller försinka tunneln ”närmar sig 100 procent”. Exakt hur stor försening det kommer innebära är inte klart, men tyska nyhetsbyrån DPA jämför med bygget av motorvägen A20 längs nordtyska kusten från Lübeck till Polen, där det tog två år innan protesterna och överklaganden hunnit behandlas av domstolen. /Erik Olausson

Det kan dröja fram till 2027 innan tunneln under Fehmarn Bält kan öppna. Detta står klart sedan ytterligare förseningar uppkommit […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Näringslivets önskelista för 2026

    Politiker som kan prata med näringslivet, kraftledningar, tågspår och bilvägar. Det är några av önskningarna för nästa år när Rapidus frågar åtta tongivande skånska näringslivsprofiler. 

  • Nu blickar vi framåt och uppåt

    2025 skulle bli året då konjunkturen vände. Vi fick nöja oss med ett svagt ljussken vid horisonten. Nu tar vi julhelg och laddar batterierna för ett 2026 som ska uppåt och framåt.

  • Stämningar stör julstämning i Doxa

    Flera bolag inom Greg Dingizians fastighetskoncern Doxa stäms av Serneke Sveriges konkursbo som vill ogiltigförklara transaktioner. Fler stämningar kan dessutom komma fram till den 7 januari.


  • Ett skånskt näringslivsår som inte liknade något annat

    ÅRSKRÖNIKA: 2025 går till historien som året då skånska bolag försökte navigera ett makroläge som en Lundabo cyklar i motvind: det går framåt, men ingen vet hur, skriver Jan Dahlqvist.

  • Svenska modellen gynnar 34:orna

    Sverige har varit utdömt som investeringsland på senare år. Men 34:orna kan skatta sig lyckliga att de befinner sig just här. Vi sitter på en unik, men förbisedd, konkurrensfördel jämfört med övriga Europa, skriver Jan Dahlqvist.

  • Lund – staden där emissioner blev en industri

    Kommer vi i framtiden att tala om Lund som staden där nobelprisvinnande innovationer fick vingar – eller där emissionerna blev en egen industri? Det frågar sig Rapidus krönikör Jan Dahlqvist.

  • Investeringar över bron – tänk på det här

    Den som letar riskkapital på andra sidan Öresund gör klokt i att förstå skillnaderna mellan Stockholm och Köpenhamn. Rapidus delägare Jan Dahlqvist delar ett par erfarenheter efter 25 år i riskkapitalbranschen på båda sidor.

  • Rika prioriterar långresor – inte kultur

    Långresor, mat, klockor, vin och bilar. Det är vad de rikaste är mest intresserade av. Vad hände med kulturen? Det frågar sig Jan Dahlqvist.

  • Den verkliga AI-utmaningen har knappt börjat

    Det är något nästan febrigt över AI just nu. Men de AI-startups som i dag rider på vågen bör ställa sig frågan: är våra kunder här för att stanna? Jan Dahlqvist höjer ett varningens finger.

  • Miljardbonusen som ingen vill ha

    Facebook-bolaget Meta påstås ha erbjudit upp till 100 miljoner dollar i bonus till Open AI-anställda som kan tänka sig att hoppa över till Zuckerberg. Ändå har inte en enda tackat ja. Jan Dahlqvist frågar sig varför.

  • Glad midsommar!

    Kära Rapidusläsare, ett nytt ”läsår” har gått och vi på redaktionen trappar ned tempot i några veckor. Vi tittar tillbaka på ett intensivt år med många nyheter och event.

  • Bästa affärerna görs nu

    I näringslivets värld är M&A – företagsförvärv och sammanslagningar – den ultimata tillväxtmaskinen. Men just nu är marknaden frusen av geopolitiska spänningar, tullar och osäkerhet. Just därför är det nu som de bästa affärerna görs, skriver Jan Dahlqvist.

  • Kommer AI ta våra jobb?

    Kommer AI att stjäla våra jobb, eller kan den bli vår största tillgång? Med en av Europas högsta arbetslöshet växer oron över hur framtiden kommer att se ut för Sveriges arbetskraft. Nu krävs både mod och ansvarstagande, skriver Jan Dahlqvist.