fredag 11 april 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Rapidus önskar dig en skön sommar!

MedErik Olausson_liten midsommarsillen och jordgubbarna inom räckhåll tar Rapidus redaktion en liten paus i utgivningen under sommaren.

Det har varit en intensiv vår som framförallt präglats av den skakiga utvecklingen för Skånes mobilkluster. Den 30-procentiga neddragningen på Sony Mobile, som Rapidus rapporterade om redan i årets första nyhetsbrev, håller nu på att verkställas i Lund. Utöver de fast anställda som sägs upp innebär neddragningen att över 2.000 konsulttjänster försvunnit från mobiljättarna de senaste åren. I april kunde vi dessutom avslöja att Blackberry stänger ner helt och lämnar regionen.

Men medan mobiljättarna drar åt svångremmen expanderar Axis, i går kom beskedet att det börsnoterade teknikbolaget bygger nytt huvudkontor i Lund med plats för 1.100 anställda. Vi har även noterat att innovationsbolagen såväl inne på som utanför börsen plockar in riskkapital i en allt snabbare takt och skrivit om allt från BoneSupports emission på 120 miljoner kronor till brasilianske affärsmannen Antonio Omettos satsning på en eldriven wakeboard utvecklad i Lund.

Våren har också inneburit den reella starten för EU:s nya Interreg- och regionalfondsprogram. För Skånes del hägrar bland annat en ersättare till Sydsvensk Entreprenörfond med 200 miljoner kronor i kassan, ett svensk-danskt projekt för att dra nytta av ESS och Max IV med en budget på 19 miljoner euro samt 194 miljoner kronor som vikts till själva ESS-bygget.

Detta och mycket mer kommer vi givetvis hålla ögonen på framöver. I augusti är vi tillbaka igen med fler exklusiva nyheter, analyser och möten, enbart för dig som är Rapidusabonnent. Till dess önskar vi en riktigt skön sommar!

/Erik Olausson,

Chefredaktör och utgivare

Med midsommarsillen och jordgubbarna inom räckhåll tar Rapidus redaktion en liten paus i utgivningen under sommaren. Det har varit en […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Tung uppbackning för Ideonbolag

    Ideonbolaget Spec-Imaging backas av tunga investerare. Nu gör bolaget en nyemission för att vidareutveckla sin teknik kring mätning av vattenföroreningar. Så här mycket tog de in och så långt räcker pengarna.

  • Är det Europas tur nu?

    KRÖNIKA: Kan Trumps galenskaper trots allt ge Europa en välbehövlig spark i baken? USA har förvisso lånat sig till tillväxt, men Europa har inte gjort någonting. Vi får inte stå stilla medan världen springer ifrån oss, skriver Rapidus krönikör Jan Dahlqvist.