torsdag 22 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Qlik närmar sig 400 i Lund — börjar värva från högskolan

Aktiekursen har rasat och konkurrenterna börjar flåsa i nacken. Men såväl globalt som vid utvecklingsavdelningen i Lund fortsätter Nasdaqnoterade Qlik att växa i rasande takt. Under året räknar koncernchef Lars Björk med att nå över 2.000 anställda och i Lund har bolaget börjat värva studenter direkt från högskolan till utvecklingsavdelningen.

De senaste åren har Qlik, tidigare QlikTech, i genomsnitt anställt mer än en person i veckan i Lund. I dag jobbar nära 400 personer i den skånska verksamheten, uppger koncernchef Lars Björk i en intervju med Rapidus. Merparten av all utveckling sker fortfarande i Lund, även om Qlik också har en mindre utvecklingsavdelning i Boston efter köpet av 20-mannabolaget Expessor Software 2012.

Lars Bj”rk— Det är svårt att säga hur många vi kommer vara om ett år, men märkbart fler. Vi anställer hela tiden och har för första gången börjat plocka in nyutexaminerade direkt från högskolan. Tidigare har vi inte haft infrastrukturen, med mentor och så vidare, på plats för att klara det, säger Lars Björk till Rapidus.

Bland arbetsuppgifterna i Lund finns QlikView.next, nästa version av bolagets beslutsstödssystem som lanseras under sommaren. QlikView.next är byggt helt på webbprogrammeringsspråket HTML5 och utgår i högre grad än tidigare versionen från ett touch-gränssnitt för att kunna användas direkt på mobiler och läsplattor.

Globalt räknar Lars Björk med att nå över 2.000 anställda senare i år. Främst är det säljstyrkan i USA och Asien som biffas upp.

— Vår försäljning växer snabbast i Fjärran Östern, delvis för att den ekonomiska potentialen är större där. Många av länderna har inte ens känt av någon lågkonjunktur, säger Lars Björk.

Qliks omsättningstillväxt på 21 procent under 2013 bromsade något till 15 procent under första kvartalet i år, då omsättningen landade på 111 miljoner dollar. Det kan jämföras med amerikanska konkurrenten Tableau, vars omsättning ökade med 86 procent till 75 miljoner dollar under samma period. Bägge bolagen har backat ordentligt på börsen under våren.

Erik Olausson

Aktiekursen har rasat och konkurrenterna börjar flåsa i nacken. Men såväl globalt som vid utvecklingsavdelningen i Lund fortsätter Nasdaqnoterade Qlik […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Spotlight lanserar finlista

    Den som följer utvecklingen bland noterade småbolag vet att kvaliteten varierar kraftigt. Detta har även småbolagsbörsen Spotlight Market noterat och lanserar nu listan Spotlight Value, endast för bolag som är lönsamma. Rapidus vet vilka bolag som platsar.

  • Några tröstande ord till spelbolagen

    Investerarna har inte försvunnit – de investerar bara mindre. Det var ett av budskapen till spelutvecklarna från investerarpanelen vid Nordic Games i Malmö.

  • … och några tröstande ord till life science

    Life science-sektorn går dåligt på börsen. Men det finns pengar att hämta, det säger Max Odlander från venture capital-firman Health Cap under ett event på The Loop under onsdagen.


  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • Beammwave – risk vänds från ned till upp

    Mobilteknikbolaget Beammwaves aktiekurs har lyft ordentligt den senaste tiden efter att intresset för bolagets teknologi ökat. Nu handlar det ”bara” […]

  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.

  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.

  • Wallenberg går in i 34-bolag

    Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.