Av en samlad totalbudget på cirka femton miljarder danska kronor för ESS-bygget kan danska företag bara räkna med beställningar för 100-140 miljoner. Det beska beskedet ger utbildnings- och forskningsminister Sofie Carsten Nielsen (Radikale) till folketingets utbildnings- och forskningsnämnd.
Summan kan jämföras med de runt två miljarder danska kronor som Danmark bidrar med till ESS. Liksom för svensk del är det danska stödet dock främst i form av kontanta medel, medan övriga medlemsländer i högre grad har krävt att få betala med så kallade in kind-bidrag, alltså utrustning och tjänster från inhemska företag.
Frågan om de danska bidragen till ESS har rört upp visst damm efter att bland andra fackförbundet Dansk Metal systemet med in kind-bidrag gör det svårt för företag som danska Danfysik att konkurrera om ESS-kontrakt.
I dag tisdag har folketingets utbildnings- och forskningsnämnd kallat minstern till samråd om ESS, skriver tidningen Ingeniøren. /Erik Olausson