tisdag 20 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Västra Hamnen slutar med fondförvaltning

Tobias Carlsson blir ny vice vd på Västra Hamnen Fondkommission som samtidigt byter namn till Västra Hamnen Corporate Finance. Allt större regelbörda och hårdare formella krav på fondförvaltning gör att bolaget, som kontrolleras av oljemiljardären Mohammed Al-Amoudi, överger fondförvaltningen och helt fokuserar på finansiell rådgivning åt företag.

Bolaget grundades 2005 som Västra Hamnen Fonder och förvaltade som mest drygt en miljard kronor genom tre egna värdepappersfonder. 2008 breddades verksamheten till att även inkludera investeringsrådgivning, värdepappersmäkleri och företagsrådgivning varvid bolaget samtidigt bytte namn till Västra Hamnen Fondkommission.

Sedan dess har företagsrådgivningen växt och i juli i fjol trädde ett nytt EU-direktiv i kraft som rörde förvaltare av alternativa investeringsfonder. De allt hårdare formella kraven gjorde enligt vd Oscar Ahlgren att bolaget fick köpa in allt mer externa tjänster för att behålla en struktur som uppfyllde samtliga myndighetskrav och därför fattades beslutet att under ordnade former helt avveckla fondförvaltningen, en process som nyligen avslutats.

Oscar Ahlgren— Vår finansiella företagsrådgivning har tagit rejäl fart så vi såg samtidigt en möjlighet att flytta över personalen som tidigare arbetade med fondförvaltning till corporate finance. Därmed blir det också naturligt att Tobias Carlsson som ansvarat för den delen tar över som vice vd, säger Oscar Ahlgren.

Bland senare års uppdragsgivare syns Glycorex, Simris Alg och Coolstuff där Västra Hamnen i samtliga fall rådgivit vid kapitalanskaffningar. Omsättningen för Västra Hamnen sjönk i fjol till 10,6 miljoner kronor från 15,7 miljoner föregående år. Bolaget ägs till 70 procent av Mohammed Al-Amoudi medan grundarna står för resterande delar.

Joel Lyth

Tobias Carlsson blir ny vice vd på Västra Hamnen Fondkommission som samtidigt byter namn till Västra Hamnen Corporate Finance. Allt […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • De ska tina upp life science-frosten

    Finansprofilen Markus Neuding samlar tunga namn för att råda bot på kapitalbristen inom life science. Tio personer från bland annat Segulah, EQT och Nordic Angels tar plats i en panel som är beredd att öppna plånboken. Rapidus har hela listan.

  • Lågkonjunkturen behåller sitt grepp

    Skånsk ekonomi befinner sig fortsatt i ett tufft läge och den som hoppas på bättre tider får vänta. Näringslivet kämpar, hushållen har det tufft och osäkerheten om framtiden är påtaglig. Det framgår av en ny konjunkturrapport.


  • De ska tina upp life science-frosten

    Finansprofilen Markus Neuding samlar tunga namn för att råda bot på kapitalbristen inom life science. Tio personer från bland annat Segulah, EQT och Nordic Angels tar plats i en panel som är beredd att öppna plånboken. Rapidus har hela listan.

  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Kvinnliga investerare krokar arm med Small Cap Partners

    Nätverket Femown vill inspirera kvinnor att investera mera. Nu har ett gäng medlemmar bildat ett gemensamt bolag och gjort sin första investering.

  • Small Cap Partners köper Osby-bolag

    I sitt sjätte investeringsbolag har Small Cap Partners släppt fokus på golvbranschen. Men kapital att spendera har blivit mindre, och då blir förvärven färre, berättar Jonas Forsvall för Rapidus.

  • Filippa K blir del av Mellby Gård

    Herrkonfektionskedjan Oscar Jacobson, som helägs av Malmöbaserade Mellby Gård, köper damkonfektionsbolaget Filippa K. – Det var dags för ett nytt steg, säger Mellby Gårds vice vd Sven Knutsson.

  • Cellavision rapportvinnare

    Aktiemarknaden jublade över Cellavisions rapport efter en fyraårig utförslöpa. Fler skånska börsbolag kom med sina kvartalssiffror på tisdagen, med blandade reaktioner för till exempel Thule.

  • Elva11 får ny storägare

    Konsultbolaget Elva11, med grundaren och vd Jim Roslund i spetsen, säkrar 20 miljoner kronor i en investering från ett Dubaibaserat investmentbolag som blir ny storägare och även tar en styrelseplats.

  • Iconovo skär ned

    Inhalatorföretaget Iconovo i Lund säger upp 40 procent av personalen. Samtidigt aviseras en nyemission. – Det är tuffa tider, vi måste fokusera och prioritera, säger vd Johan Wäborg.

  • FX International gungar på valutamarknaden

    Donald Trumps utspel skapar inte bara börskoas, utan även kraftiga svängningar i valutakurserna. Valutahandelsbolaget FX International i Malmö har de senaste dagarna upplevt kraftiga kast i sin aktie.

  • Blandat utfall när teknikbolag fyller på kassan

    Två av regionens teknikbolag har stängt finansieringsrundor i 50-miljonersklassen. Men där Acconeers nyemission var fulltecknad på förhand fick Obducat nöja sig med betydligt mindre.