fredag 15 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nystart väntar efter innovationsbolagens konkurser

En negativ inställning till projekt som gått i stöpet har pekats ut som en av de mest hämmande faktorerna för Skånes uppstartsbolag. Men konkreta exempel på entreprenörer som blivit brända av en konkurs är svåra att hitta, visar Rapidus kartläggning bland de senaste årens nedläggningar.

Rapidus har tittat närmare på tio omskrivna konkurser och avvecklingar bland skånska innovationsbolag. I nästan hälften av fallen, däribland Resqu, Nanosep och Promedvi, har grundaren eller andra engagerade i bolaget köpt tillbaka tekniken med målet att återstarta verksamheten. I högprofilerade Ideonbolaget Nocturnal Vision har tekniken istället återförts till forskargruppen vid Lunds universitets biologiinstitution. Men Linus Wiebe, chef för delägaren LU Innovation System, tror på en fortsättning även här. 

Linus_Wiebe— Det finns en stark teknik och en marknad i botten, jag är övertygad om att vi kommer få ut teknologin på något sätt, säger han.

I andra fall, som med Qubulus och Ubiqo Security, har bolaget och tekniken lagts ner men entreprenörerna satsar vidare på nya bolag i samma eller angränsande teknikområde.

I Cluster55:s EU-rapport om Europas mobilkluster från i höstas lyftes en negativ attityd mot misslyckade entreprenörsprojekt fram som en stor svaghet för Öresundsregionen och i oktober hade Failcon, en konferens som ska hylla misslyckandena, premiär på Minc i Malmö. Linus Wiebe är inne på samma spår, trots att både han och Per Heander på Almi Invest säger sig ranka en konkurs och de lärdomar de medför som en fördel när de bedömer entreprenörer som letar tidigt såddkapital.

Bilden av en konkurs som ett tungt bagage att släpa på inför nya satsningar stämmer heller inte särskilt väl överens med entreprenörernas egna upplevelser. Samtliga som Rapidus talat med känner sig snarare taggade än brända av att ha varit med om en konkurs eller avveckling.

— Det var ingen rolig upplevelse så klart, men det var lärorikt och har absolut inte avskräckt mig från entreprenörskap. Konkurser händer hela tiden, det är inget konstigt med det, säger Jacob Gustafsson, vd för Spelfabriken i Malmö som gick i konkurs i augusti.

Han får medhåll av Peter Spégel, grundare av forskningsavknoppningen Nanosep i Lund.

— Vårt problem var att tajmingen var dålig, men jag känner mig absolut inte bränd av det här. Får jag någon ny idé är det mycket möjligt att jag satsar på att bilda ett bolag igen. Jag lärde mig mycket på den förra upplevelsen, säger han.

Liksom många andra med forskarbakgrund har Peter Spégel återgått till universitetstjänsten efter konkursen. Medgrundaren Peter Viberg jobbar numera som patentingenjör på Awapatent.

— I våra portföljbolag har nästan alla ett ben kvar i akademin och återgår till forskningen. Men de som provat att vara entreprenör en gång provar ofta igen. Jag har sett mycket få exempel där personen säger: det här funkade inte, det här gör jag aldrig igen, säger Linus Wiebe.

Klicka här för att se hela listan med de omskrivna konkurserna och vad som hände sedan.

Erik Olausson

En negativ inställning till projekt som gått i stöpet har pekats ut som en av de mest hämmande faktorerna för […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Sommarens raketer – och magplask

    Medan du legat i hängmattan har det skånska näringslivet fortsatt att rulla på med både spektakulära aktierusningar och konkurser. Vi har samlat ihop allt du behöver veta.

  • Rika prioriterar långresor – inte kultur

    Långresor, mat, klockor, vin och bilar. Det är vad de rikaste är mest intresserade av. Vad hände med kulturen? Det frågar sig Jan Dahlqvist.

  • Vindkraftsjätten gör megaemission

    Den danska energijätten Örsted meddelar i dag att bolaget ska genomföra en nyemission i mångmiljardklassen. Beskedet får aktien att rasa på Köpenhamnsbörsen.


  • Beammwave gör nyemission

    Radioteknikföretaget Beammwave i Lund vill få in 65 miljoner kronor för att inleda storskalig tillverkning. – Vi har flera mycket stora multinationella kunder som väntar, säger vd Stefan Svedberg.

  • Danskt vaccinbolag blir svensk-brittiskt

    Det svenska rikskapitalbolaget Nordic Capital och det brittiska Permira lägger ett bud på Bavarian Nordic. Affären värderar det danska bolaget till 28,5 miljarder kronor.

  • Cantargia i superaffär – med bismak

    Läkemedelsbolaget Cantargia i Lund säljer ett forskningsprogram till japaner och kan som mest få in mer än 6 miljarder kronor på affären. Samtidigt kom resultat från bolagets toppkandidat som var en besvikelse.

  • Zaplox i knipa

    Låsbolaget Zaplox tappade sin vd Tess Mattisson i våras då hon gick till kunden Assa Abloy. ”Hårt slag” sade styrelsen då. Nu upprättar bolaget kontrollbalansräkning.

  • Från 40 miljoner till 40 miljarder

    Sedan Fredrik Tiberg klev in som vd för Camurus har bolagets värdering gått från 40 miljoner till 40 miljarder kronor. Rapidus träffar honom på huvudkontoret i Lund för att höra om vägen dit och planerna framåt.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Qvickly startar om med ny vd – igen

    Turbulensen i betaljätten Klarna har öppnat upp för mindre aktörer. Malmöbaserade Qvickly är en av dessa. – Vi har tagit en del business inom e-handel det senaste halvåret, säger nytillträdde vd:n Malin Jonsson Skogman. 

  • Avionero skänker tio procent – vill att resejättarna gör samma sak

    Efter nedmonteringen av USAID utmanar Avionero resebranschen att donera mer till välgörenhet. — Marginalerna i branschen är så pass bra, säger vd Lars Kristensson.